Nie jedzą wszystkiego, bo nie chcą lub nie mogą

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 11:02
Dieta eliminacyjna wyklucza jakąś grupę produktów lub jakiś produkt. Można je podzielić na diety eliminacyjne z konieczności i z wyboru. Z każdym dniem jest coraz więcej zwolenników tego typu
Audio
Nie jedzą wszystkiego, bo nie chcą lub nie mogą
Foto: Lobo/Wikimedia Commons/CC

Są diety, które trzeba stosować, ponieważ dana osoba nie toleruje jakiegoś składnika albo ma na niego alergię. To na ogół problemy bardzo widoczne, ponieważ po spożyciu danych produktów są objawy, które wskazują na to, że organizm tego nie toleruje i wówczas musimy być na określonej diecie. Innym rodzajem są diety eliminacyjne z wyboru, do której można zaklasyfikować dietę wegetariańską. Rezygnacja z jedzenia mięsa jest związana z tym, że taki styl życia obieramy.

Część ludzi samoistnie wprowadza dietę eliminacyjną, ponieważ uważają, że dany składnik im szkodzi i rezygnują z niego w swojej diecie. Czy tego typu diety to dobry pomysł? Czasami jest to konieczność, bo wskazują na to wyniki badań i organizm źle reaguje na określone składniki pokarmowe. – Jestem zwolenniczką tego, że póki nie ma jasnej konieczności i przyczyny do tego, by z diety coś wykluczyć – twierdzi Kruczkowska. Jak dodaje najważniejsze, by dieta była możliwie jak najbogatsza i jak najbardziej pełnowartościowa.

Specjalistka przyznała również, że nie jest przeciwniczką diety wegetariańskiej, aczkolwiek im większe w niej eliminacje, tym trudniej ją zbilansować. W tej sprawie porady najlepiej zasięgnąć u dietetyka, by wiedzieć w jakich ilościach i proporcjach jeść pokarm, który będzie źródłem cennych składników.

Diety eliminacyjne , czyli jak nasz organizm może zareagować, gdy pozbawimy go np. węglowodanów, białka, albo któregoś z odczynów? O tym czym grozi jednorodna dieta opowiada dietetyczka Małgorzata Krukowska. Zapraszamy do słuchania.

sm

Zobacz więcej na temat: dieta proteinowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak