X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obserwuj dziecko, jeśli nie szuka kontaktu z rówieśnikami

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 15:07
Człowiek generalnie jest zwierzęciem stadnym i niezależnie od tego czy mamy 6, 16 czy 66 lat szukamy kontaktu z innymi. Dlatego jeżeli nasze dziecko unika kontaktu z rówieśnikami powinniśmy zacząć je obserwować.
Audio
Obserwuj dziecko, jeśli nie szuka kontaktu z rówieśnikami
Foto: Glow Images/East News

Psycholog Aleksandra Piotrowska radzi, aby w takim przypadku zastanowić się, czy nasza pociecha jest typem samotnika, czy jest odrzucana przez grupę. Dlatego należy obserwować zachowanie dziecka wśród rówieśników. - Dzieci, które potrafią w komforcie i zadowoleniu żyć całkowicie w izolacji od innych dzieci jest niezwykle mało - zauważa gość "Czterech pór roku". Okres szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej to czas, kiedy dzieci najsilniej potrzebują grupy rówieśniczej.

Aleksandra
Aleksandra Piotrowska

Psycholog tłumaczy, że nieśmiałość u dzieci to lęk. Dziecko boi się, że sobie nie poradzi, boi się, że wyjdzie na głupka, boi się, że będzie odrzucone. Takiemu dziecku możemy pomóc w taki sposób, że będziemy mu organizować sytuacje, w których jest duże prawdopodobieństwo, że ten kontakt z innymi będzie satysfakcjonujący, udany.
Jej zdaniem jest takie świetne narzędzie, które szkoły już wykorzystują. To projekt grupowy. Nie jest ważny temat projektu tylko praca grupowa. - Może okazać się, niektóre dzieci będą w sprawie projektu miały mniej do powiedzenia niż to nasze nieśmiałe - mówi psycholog.
Ale do tego potrzebny jest dobry nauczyciel lub dobra przedszkolanka. Zdaniem gościa radiowej Jedynki, to kolejna wskazówka. - Jeśli coś nas w dziecku niepokoi szukajmy porozumienia z wychowawcą - radzi.
Psycholog zauważa, że określenie leń to etykietka, to skutek, którego widać. Wyjaśnia, że najczęściej dziecko nie ma motywacji do robienia czegoś. Dlatego rodzice powinni zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko nie szuka kontaktu w rówieśnikami. Może być tak, że dziecko nie szuka kontaktów, bo jest typem samotnika, introwertykiem. Ale to rzadkość. Aleksandra Piotrowska uprzedza, że przebywając z dorosłymi dziecko nie ma szans nabycia pewnych odruchów, które złapie błyskawicznie przebywając w grupie.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agresja w szkole to wina nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 13:46
Agresywne zachowania wśród uczniów wywołują bardzo różnorodne czynniki, nie tylko te zależne od nich - uważa Katarzyna Lotkowska z Instytutu Nowoczesnej Edukacji. Jednym z nich jest niewystarczające przygotowanie kadry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden klaps to również przemoc

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 08:45
Znowu więcej dzieci jest ofiarami przemocy ze strony rodziców czy opiekunów. Po wyraźnej poprawie w roku 2011, kiedy w sprawach o znęcanie się liczba tak zwanych małoletnich ofiar spadła o blisko tysiąc w porównaniu z rokiem 2010, niekorzystny trend wrócił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin zmieni prawo, by dzieci nie oddzielano od rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 09:20
Szykujemy pilną zmianę w kodeksie rodzinnym, która ograniczy możliwość odbierania dzieci rodzicom - mówi "Rzeczpospolitej" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest rodziców: pieluchy i strzykawki przed Sejmem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 11:00
Uznania 24-godzinnej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny za pracę i podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do najniższej krajowej domagają się rodzice dzieci niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń