Prawo pracy, kobieta i ciąża

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 11:00
Jakie przywileje i obowiązki ma kobieta na etacie? Czy powinno się informować pracodawcę o zajściu w ciążę? Czy matkę dziecka do 4. roku życia można wysłać w delegację albo czy można jej zlecić nadgodziny? O szczegółach opowiada ekspert.
Audio
  • "Cztery pory roku": prawo pracy, kobieta i ciąża
Prawo pracy, kobieta i ciąża
Foto: Glow Images/East News

Jolanta Zedlewska, rzecznik prasowy okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku podkreśla, że kobieta nie ma obowiązku informowania pracodawcy o tym, że jest w ciąży. Zwraca uwagę, że czasem jednak warto o tym powiedzieć swojemu szefowi. – Pewne przepisy szczególnie chronią kobiety w tym okresie – podkreśla. – Jeżeli pani pracuje przy pracach wzbronionych, szkodliwych nie poinformowanie pracodawcy o ciąży może być z uszczerbkiem dla jej zdrowia i ciąży – tłumaczy.

Warto poinformować pracodawcę o ciąży szczególnie wtedy, gdy w zakładzie pracy szykują się zwolnienia. - W okresie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, nie może też zwolnić pracownicy – podkreśla Jolanta Zedlewska.

Kobietę w ciąży można zwolnić z pracy w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu pracy bądź likwidacji. Pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży również dyscyplinarnie. – Wtedy, kiedy pracownica w ciąży mocno uchybia – wyjaśnia rzecznik prasowy w okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.

W przypadku, kiedy kobieta w ciąży nie może ze względu na zdrowie wykonywać dotychczasowej pracy, gdyż pracuje w warunkach szkodliwych, uciążliwych zgodnie z prawem pracodawca powinien przenieść ją do innej, lżejszej pracy. Jeśli pracodawca nie ma takiej możliwości powinien zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy z gwarancją wynagrodzenia jak poprzednio.

Więcej na temat prawa w pracy kobiet, tego co im wolno będąc w ciąży dowiesz się, słuchając audycji "Cztery pory roku".

mb

Zobacz więcej na temat: ciąża pracodawcy prawo