1600-metrowy szalik dla drzewa? Każde z nich ma historię

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 13:30
- Wokół drzew budują się wspaniałe historie i w konkursie na Drzewo Roku chodzi właśnie o te opowieści i legendy. Można by rzec, że za każdym drzewem ktoś stoi - mówi w radiowej Jedynce założyciel i prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.
Audio
Platan z Kóz
Platan z Kóz Foto: facebook.com/Swieto.Drzewa

Konkurs na Drzewo Roku organizowany jest w ramach programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, który miał już 10 edycji. Spośród setek nadesłanych przez szkoły, leśników, parki czy osoby indywidualne zgłoszeń jury wyłoniło 11 finałowych drzew, a w czerwcu odbędzie się plebiscyt internautów.

Jacek Bożek wyjaśnia, że istotą konkursu są historie. - One mówią o kontakcie człowieka i drzewa, które czasem jest w tle, a czasem głownym bohaterem opowieści. To drzewo nie musi być najwspanialsze czy największe, ale niech wokół niego będzie jakaś historia związana z ludźmi - podkreśla w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Gość "Czterech Pór Roku" dodaje, że wokół wyróżnionych drzew odbywa się coraz więcej akcji: można w nich znaleźć skarby, budowane są ścieżki piesze i rowerowe do drzewa, miejsca biwakowe.

Dodajmy, że Drzewo Roku 2012 - platan z Kóz - zajął 2. miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku! - Wokół tego drzewa bardzo zintegrowała się społeczność lokalna. Młodzież zrobiła dla niego na drutach szalik o długości 1600 metrów - mówi z uśmiechem Bożek. W happeningu otulania nim drzewa wzięło udział pół tysiąca osób.

Jak oznaczane są docenione w konkursie drzewa? Jak zgłosić "własne" drzewo do konkursu i czy moze to być roślina, która... nie została jeszcze nawet posadzona? Dowiesz się słuchając całej rozmowy!

Szal
Szal dla platana z Kóz. W happeningu otulania nim drzewa wzięło udział pół tysiąca osób.


Zobacz więcej na temat: drzewa