X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dożywotnia renta, odwrócona hipoteka - w Polsce to ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 15:02
- Dopóki nie ma rozwiązania systemowego daleki byłbym od powierzania, sprzedawania tak naprawdę mieszkania, za obiecaną rentę jakiejś firmie, która przecież nie przewidzi swojej sytuacji finansowej na wiele lat - ostrzega ekspert rynku finansowego Karol Wilczko.
Audio
  • Karol Wilczko o dożywotniej rencie i odwróconej hipotece (Cztery pory roku/Jedynka)
Możesz oddać swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, jednak to ryzykowna transakcja
Możesz oddać swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, jednak to ryzykowna "transakcja"Foto: Glow Images/East News

W wielu krajach działają narzędzia finansowe, oferowane głównie przez banki, które dają emerytom i rencistom możliwość otrzymywania co miesiąc dodatkowego świadczenia finansowego w zamian za przekazanie prawa do nieruchomości po ich śmierci.
- Odwrócona hipoteka nie jest terminem odpowiednim na określenie tego, co funkcjonuje na polskim rynku, bardziej odpowiednim jest renta dożywotnia - podkreślił gość "Czterech pór roku".
Karol Wilczko, ekspert porównywarki Comperia.pl wyjaśnił, że przy rencie dożywotniej sprzedajemy nasze mieszkanie, ale otrzymujemy prawo do jego użytkowania do końca życia. Natomiast przy odwróconej hipotece podpisujemy umowę, na mocy której bank bądź inna instytucja finansowa powinna nam wypłacać dodatkowe pieniądze, ale wciąż jesteśmy właścicielem mieszkania i w każdej chwili możemy je np. sprzedać. Jeśli to nastąpi - powinniśmy oddać otrzymane od instytucji pieniądze; jesli nie - po naszej śmierci ona staje się właścicielem nieruchomości.
- W Polsce ustawy o tego typu produktach nie ma, a produkt sam już na rynku funkcjonuje, coraz więcej firm go oferuje i coraz więcej ludzi skorzystało z tego typu dodatkowego dochodu. Niestety nie mamy żadnej gwarancji ani zabezpieczenia na wypadek, gdy firma przestanie nam pieniądze  wypłacać. Dlatego uregulowania są bardzo potrzebne - powiedział w radiowej Jedynce.

Jak inaczej zabezpieczyć swoją przyszłość? Kto dziś w Polsce oferuje dożywotnie renty i co podpisać, by nie dać się oszukać? Posłuchaj całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kupiłeś dom z lokatorami? Przeczytaj to

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 18:32
O stosowanie stalkingu, czyli uporczywe nękanie rodziny S. z Zabierzowa w celu skłonienia jej do wyprowadzenia się z domu, oskarżyła krakowska prokuratura Rafała K.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zdobyć pieniądze na rozpoczęcie biznesu?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:05
Dla rozpoczynających biznes nie jest łatwo w kryzysowych czasach uzyskać kredyt - powiedział w PR24 Jarosław Sadowski, doradca finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawy o odwróconej hipotece wciąż nie ma

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 16:40
Polski rynek czeka na przepisy, które wprowadzą jednolite standardy oferowania przez firmy możliwości uzyskania dodatkowego dochodu seniorom w zamian za przekazanie własności do ich mieszkania czy domu.
rozwiń zwiń