Na widok baby wielkanocnej ślinka sama cieknie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 16:00
- To jest dosyć szybkie ciasto, które można zrobić bardzo prostym sposobem. Wielki Piątek czy Wielka Sobota to moment w sam raz. Zdążymy. Warto - mówiła w "Czterech porach roku" Agnieszka Kręglicka, restauratorka.
Audio
  • Restauratorka Agnieszka Kręglicka o babach wielkanocnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Baba wielkanocna
Baba wielkanocna Foto: Winiary.pl/etka29

Nie znaczy to jednak, że babę wielkanocną można zrobić od niechcenia. - Najlepiej zacząć już w dzieciństwie od wspólnego wypiekania z mamą. Wtedy łapie się to wyczucie, kiedy ona jest gotowa do tego, żeby zacząć rosnąć i żeby wstawić ją do pieca. Tego nie da się opisać w przepisie. Dlatego w babie najważniejsze jest doświadczenie i praktyka - podkreślała Agnieszka Kręglicka.

W wielu polskich domach stosuje się różne przepisy na wielkanocne baby. Jeżeli jednak ciasto ma być  naprawdę smaczne, to muszą być spełnione pewne ogólne warunki. - Bardzo ważne, żeby była puszysta i jednocześnie wilgotna. W jakiś sposób lekka, ale esencjonalna. Drożdze lubią ciepło, więc masło, którego używamy powinno być rozpuszczone, mleko podgrzane, a jajka w temperaturze pokojowej. Najlepsza jest biała, dobrze przesiana mąka - wymieniała restauratorka.

Posłuchaj całej rozmowy Karoliny Rożej z Agnieszka Kręglicką.

pg

Czytaj także

Blogi kulinarne. Czy wyprą książki kucharskie?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 15:16
Blogi kulinarne zdominowały polską blogosferę. Szukając przepisów kulinarnych chętniej na nie wchodzimy niż na blogi poświęcone np. modzie, polityce, czy podróżom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna rewolucja: polskie potrawy wyniesione na piedestał

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 08:46
Kuchnia polska znalazła swoje miejsce na piedestale - mówi autor programów kulinarnych Karol Okrasa, o przyznaniu pierwszej gwiazdki Michelin dla polskiej restauracji. Dostała ją warszawska Atelier Amaro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amaro dostał od Michelin to, co innych kosztowało życie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 12:17
Jak to się stało, że najlepsi restauratorzy na świecie chcą trafić na listę firmy oponiarskiej? O tajemnicach "Przewodnika Michelin” rozmawialiśmy w "Czterech porach roku”.
rozwiń zwiń