Daty, które dzielą Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 11:00
W sondzie przeprowadzonej przez reporterów radiowej Jedynki Polacy, zapytani o kontrowersyjne daty, wskazywali między innymi na 1 września 1939 roku i 10 kwietnia 2010.
Audio
4 lipca 1943. Gen. Sikorski (jedno z ostatnich zdjęć) w Gibraltarze
4 lipca 1943. Gen. Sikorski (jedno z ostatnich zdjęć) w GibraltarzeFoto: Wikipedia/domena publiczna

Prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski przyznaje, że lista dat, które dzielą Polaków, jest długa. Jednym z wydarzeń budzących kontrowersje i spory jest katastrofa lotnicza w Gibraltarze, w której zginął generał Władysław Sikorski (4 lipca 1943 roku).

- Tam długo nieznane były wszystkie fakty, z racji sytuacji wojennej, z racji pośpiesznego śledztwa, utajnienia danych - tłumaczy historyk. Jak doszło do tej tragedii? Profesor Kopczyński uważa, że to był wypadek. - To mój osobisty sąd - podkreśla.

>>> Historia - serwis specjalny Polskiego Radia

>>> Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Gość Jedynki zwraca uwagę, że nie tylko Polacy mają daty, które dzielą naród, budzą kontrowersje. - 22 listopada 1963 roku, Dallas w Teksasie. Ginie prezydent Kennedy. Wszystko wiadomo, powołano komisję Warrena. Wiemy, skąd strzelono, że strzelał Lee Harvey Oswald, który został zabity tego samego dnia - opowiada Michał Kopczyński.

Tyle, że na tym temat się nie kończy. - Ile filmów powstało, ile książek napisano, że to nie Oswald zastrzelił Kennedy'ego, lecz ktoś inny - zwraca uwagę historyk. Sprawa śmierci prezydenta do dziś budzi kontrowersje i wciąż podważane są ustalenia komisji Warrena.

>>> Trzy lata po Smoleńsku "nadal sobie nie radzimy” - słuchaj debaty w Jedynce

O tym, jakie daty w polskiej historii nas dzielą, które wydarzenia pozostają po latach dyskusyjne i czy powstania narodowe są powodem różnicy zdań i kontrowersji, w radiowej Jedynce opowiadał prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadkowie śmierci generała Sikorskiego przemówili

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 08:54
4 lipca 1943 w katastrofie w Gibraltarze zginął naczelny wódz sił zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie – gen. Władysław Sikorski.Okoliczności tego zdarzenia wciąż budzą wątpliwości. Tymczasem wciąż żyją świadkowie katastrofy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 05:40
 82 lata temu, w 1938 roku zmarła Maria Helena Kowalska, która do historii przeszła pod zakonnym imieniem Faustyny Kowalskiej, święta i najsłynniejsza polska mistyczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A co Ty wiesz o... powstaniu styczniowym?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 15:40
Gra-wystawa o powstaniu styczniowym bije rekordy popularności. Prezentację, przygotowaną z okazji 150. rocznicy wybuchu narodowościowego zrywu, obejrzało już prawie trzy tysiące osób - mówi Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń