Zaskakujący sposób na odchudzanie: dieta 5:2

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:22
Co to jest dieta 5:2? Kto może ją zastosować, a kto raczej powinien jej unikać. W Jedynce rozmawialiśmy o tym jak po zimie zrzucić zbędne kilogramy,
Audio
  • Specjalistka ds. żywienia Anna Pietrych o diecie 5:2 (Cztery pory roku/ Jedynka)
Zaskakujący sposób na odchudzanie: dieta 5:2
Foto: sxc.hu

Nazwa pięć na dwa to sposób na odchudzanie doktora Mosleya, czyli dziennikarza medycznego, z wykształcenia lekarza medycyny. W swojej praktyce zawodowej styka się z lekarzami, którzy mają pacjentów z problemami nadwagi i otyłości. Również sam dr Michael Mosley miał ten problem, więc zaczął poszukiwać sposobu na zgubienie zbędnych kilogramów, który nie łączyłby się z efektem jo-jo.

W taki sposób dr Mosley natknął się na badania naukowe, które zostały przeprowadzone na gryzoniach i wskazywały, że cyklicznie powtarzane częściowe niedojadanie wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała. W skrócie warto jeść dobrze, ale czasami nie dojadać.

Dr Mosley sformułował ideę diety, zgodnie z którą przez dwa dni powinniśmy jeść żywność o indeksie nie wyższym od 500 kcal w przypadku kobiet i 600 kcal w przypadku mężczyzn. Warto jeść wówczas pokarm o niskim indeksie glikemicznym, bowiem w nich glukoza uwalniana jest powoli, co daje uczucie sytości na dłużej. W efekcie osoba poddająca się tej diecie nie odczuwa głodu.

Potem przez pięć dni jemy to, na co mamy ochotę. Według tego, co mówi dr Mosley, nawyki żywieniowe zmienią nam się samoczynnie. – Ja bym delikatnie zmodyfikowała tę teorię i polecała jeść, ale z głową. Edukacja żywieniowa jest ważna już od momentu podjęcia decyzji o odchudzaniu – mówi Jedynce specjalistka ds. żywienia Anna Pietrych. Jak dodaje, aby efekt diety był trwały, należy zmienić nawyki żywieniowe.

Jakie są przykładowe przepisy dań o niskim poziomie glikemicznym? Jak powinien wyglądać harmonogram takiej diety? Kiedy powinniśmy zjadać ostatni posiłek przed snem? Dowiesz się tego i znacznie więcej słuchając rozmowy z Anną Pietrych.

sm

Zobacz więcej na temat: dieta proteinowa diety
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak wyglądamy, jak się odżywiamy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 02:00
Powiedzenia: tak się czujemy, jak jemy może upraszcza sprawę, ale wpływu diety na zdrowie i wygląd nie neguje nikt. A jak wygląda nasze menu w pracy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasza - dlaczego powinna się stać naszym chlebem powszednim

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 09:00
- Kasza jest cennym źródłem wapnia, żelaza i witamin z grupy B. Ma wyższą zawartość białka i cynku niż pieczywo - mówi Sylwia Leszczyńska, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ścisły post czy zbilansowna dieta?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 16:30
Kończy się Wielki Post, za chwile wreszcie przyjdzie wiosna. Podobno to najlepszy czas żeby zaserwować sobie głodówkę. Zostanie pytanie czy to pomoże oczyścić nasz organizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa dieta, seks, aplikacja na smartfona? Sposoby na odchudzanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:00
Na wiosnę wszyscy zaczynamy baczniej przyglądać się sobie w lustrze. Nagle okazuje się, że tu i ówdzie przybyło nam odrobinę ciała i należałoby "wziąć się za siebie". Jak powrócić do zgrabnej sylwetki?"
rozwiń zwiń