Matury 2013: dlaczego uczniom nie idzie z matematyką?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 12:00
Wiele zależy od nauczyciela, od zadań w podręcznikach. - Warto już w przedszkolu podsuwać dzieciakom gry logiczne, łamigłówki, proste zadania. Ważne: wszystko w formie zabawy - mówi nauczyciel matematyki w Jedynce. Wtedy przyszli maturzyści nie zniechęcą się do przedmiotu.
Audio
  • Co zrobić, by nie było kłopotu z matematyką w szkole? Rozmowa z Dariuszem Kulmą (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Matury 2013: dlaczego uczniom nie idzie z matematyką?
Foto: Glow Images/East News

Już za niespełna miesiąc licealiści przystąpią do egzaminu maturalnego z matematyki – w zeszłym roku nie zdało jej aż 21% uczniów! Czy da się matematykę polubić, oswoić i przyswoić? Czy matematyka naprawdę jest dla wszystkich?
Jest. Badania nad zdolnościami matematycznymi uczniów w Polsce wykazały, że przedszkolaki w 50% są uzdolnione matematycznie, ale w drugim semestrze pierwszej klasy podstawówki zostaje już około 25%.
Przyczyną są źle pomyślane ćwiczenia w podręcznikach. W pierwszych latach nauki matematyka powinna być zabawą. - Na przykład odkrywamy co się dzieje z sześcianem, rozcinamy go, bawimy się nim, inaczej go układamy. To pochłania dzieci, matematyka ma być przyjazna - tłumaczy gość "Czterech Pór Roku", nauczyciel roku 2008 Dariusz Kulma.
Matematyk jest organizatorem i pomysłodawcą ogólnopolskiego konkursu matematycznego współfinansowanego z funduszy unijnych – "Matematyka innego wymiaru".
Z Dariuszem Kulmą rozmawiał Roman Czejarek

Zobacz więcej na temat: edukacja matura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2013. Jak zdać egzamin maturalny z matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 18:56
8 maja 330 tys. uczniów przystąpi do pisemnej matury z matematyki. Dwa lata temu blisko 21 proc. uczniów nie zdało tego egzaminu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2013. Na Śląsku ruszyły Nocne Powtórki Maturalne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 19:07
Zajęcia będą się odbywać od godzin popołudniowych do północy w trzech miastach: Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu.
rozwiń zwiń