Jaki kolor powinna mieć sypialnia? Oto prawda o kolorach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:21
- Malować mieszkanie powinniśmy zgodnie z tym, co podpowiada nam psychika. Jedni potrzebują więcej, inni mniej bodźców pobudzających, kolory w tym pomogą – radzi dr Marek Borowiński, psycholog.
Audio
  • Dr Marek Borowiński tłumaczy, jak działają na nas kolory (Cztery pory roku/ Jedynka)
Jaki kolor powinna mieć sypialnia? Oto prawda o kolorach
Foto: Glow Images/East News

Naukowcy dawno udowodnili, że kolor bardzo mocno działa na psychikę. - Bo człowiek jest wzrokowcem. Na przykład kiedy jesteśmy rozdrażnieni, szukamy koloru zielonego. Były nawet badania, które wskazały, że w takiej sytuacji częściej kupimy towary w zielonym opakowaniu – mówił gość "Czterech pór roku”.

Ważne jest też oświetlenie. - Chętniej wejdziemy do jasnego pomieszczenia, a mózg nie będzie nas prowadził w miejsce źle oświetlone. To wykorzystywane jest m.in. w salonach meblowych – mówił psycholog.

Jeżeli natomiast chodzi o malowanie mieszkania, głównym wyznacznikiem powinniśmy być my sami. - Powinno być tak, jak czujemy, bo wszystko zależy od naszej psychiki. Zachęcam do eksperymentów. Jeżeli nastolatek chce mieć pokój na czarno, niech ma, niech sprawdzi jak to jest siedzieć w czarnym pokoju – mówił dr Marek Borowiński.

Czy sypialnia powinna być pomalowana na czerwono? Jak kolory działają na mężczyzn, którzy bardziej skłonni są do daltonizmu? Jak najlepiej ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji.

Rozmawiała Roman Czejarek.

(ei)

Zobacz więcej na temat: kolor psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować więź z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 23:00
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku wcale nie musi być złym pomysłem. – Bo pozwala na zbudowanie bliskości, która skutkuje lepszym kontaktem z rodzicami – mówi Anna Zdrojewska, która założenia rodzicielstwa bliskości wypróbowała w własnej rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciom odbiera się dzieciństwo po to, żeby kupowały

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
- Złośliwi mówią: "mały nie kupuje", więc trzeba zrobić, żeby jak najszybciej zaczął myśleć o przyszłych zakupach - mówi Miłosz Brzeziński, trener osobisty, komentator zjawisk psychologicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robi mężczyzna, gdy kobieta zatraca się w obowiązkach?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 22:15
Mimo różnych zmian społecznych kobiety żyją w ciągłym biegu. Pracują, uczą się, pomagają rodzicom i teściom, uprawiają sporty, no i wychowują dzieci. Mężczyźni też są aktywni, ale inaczej.
rozwiń zwiń