Cietrzew radioamator, czyli Jedynka w lesie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 12:07
W majowy weekend ekipa "Czterech pór roku" wybrała się na poszukiwanie przygody w okolice Świeradowa-Zdroju. Cietrzew przeszkadzał w prowadzeni audycji, las kusił, by oddać się odpoczynkowi - lekko nie było...
Audio
  • Mariusz Turczyk i Wiesław Krzewina o tym, dlaczego warto odwiedzać lasy (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Barbara Rymaszewska o Izerach Trzech Żywiołów (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Roland Marciniak tłumaczy, czym jest park Astro Izery i Singltrek (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Zyta Bałazy i Maria Brzozowska tłumaczyły, jak zostać leśniczym (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Lubomir Leszczyński o ciekawostkach i tajemnicach Gór Izerskich (Cztery pory roku/ Jedynka)
Rzeka Izera (fot: Olasz)
Rzeka Izera (fot: Olasz) Foto: facebook.com/nadlesnictwo.swieradow/ Olasz

Mariusz Turczyk z Lasów Państwowych podkreśla, że las to olbrzymie i darmowe spa. - Lasy w Europie nie zawsze są bezpłatne, a lasy to blisko 30 proc. naszego raju i dostęp do nic jest otwarty. Mamy wiele rezerwatów, a wiosna to niepowtarzalny spektakl, bo życie w lasach kipi. Mamy szpaki naśladujące ludzi i dzięcioły, które wabią samiczki. Ludzie często nie mają pomysłu, po co wybrać się do lasu. My dajemy ten pomysł – mówił gość "Czterech pór roku”.

A okolice Świeradowa i Jakuszyc to dodatkowo wyjątkowy klimat. - Mamy wiele szlaków rowerowych czy narciarstwa biegowego. W Jakuszycach jeszcze na początku maja da się biegać na nartach – zachęcał da leśniczy z Nadleśnictwa Świeradów Wiesław Krzewina.

Poza wypoczynkiem Góry izerskie to też kopalna ciekawej wiedzy. - Izery Trzech Żywiołów to ogród dydaktyczny w którym zobaczymy największe sztuczne torfowisko w Europie. To model przeniesiony z gór, bo w górach nie ma dostępu do tych terenów, ponieważ torfowiska są pod ścisłą ochroną. Tutaj można zobaczyć to, czego tam się nie da, czyli np. brzozę karłowatą, która nie wygląda jak drzewo, czy bardzo ciekawą rosiczkę – mówiła Barbara Rymaszewska, specjalista Służby Leśnej.  

Świeradów-Zdrój i Góry Izerskie to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do uprawiania turystyki rowerowej – przekonywał tymczasem prezydent miasta Roland Marciniak. – Mamy tzw. Singltrek, czyli specjalne trasy rowerowe łączące odcinki po polskiej i czeskiej stronie granicy. To ścieżki wytyczone przez zwierzęta, prowadzą przez las, a nie drogą. Jedziemy tak, jak jeleń biegnący prze las. To ewenement w skali europejskiej  - zachęcał Roland Marciniak.

Nadleśnictwo
Nadleśnictwo Świeradów wzięło udział w konkursie "Polska Pięknieje- 7 Cudów Funduszy Europejskich”, chodzi o projekt "Polsko – Czeski Singltrek pod Smrkem" (Fot. Tomasz Dębiec)

Burmistrz polecał też projekt Astro Izery, czyli jeden z kilku na świecie parków w ciemnego nieba. – Eliminujemy w nocy zanieczyszczenie światłem. Dla przykładu we Wrocławiu nocą widać 400 gwiazd, a w Świeradowie ponad 3 tysiące. Wystarczy w ciepłą noc położyć się na Hali Izerskiej i wrażenia gwarantowane – zachęcał gość Jedynki.

Na tym jednak nie koniec atrakcji, o których mówiliśmy na antenie. Nadleśniczy Zyta Bałazy i nadleśniczy Maria Brzozowska tłumaczyły, m.in. jak można zostać leśniczym. Natomiast Lubomir Leszczyński, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Świeradów, zachęcał m.in. do odkrywania minerałów Gór Izerskich i odwiedzenia punktu antygrawitacyjnego. 

Audycję "Cztery pory roku" ze studia w Warszawie prowadził Roman Czejarek, a w Górach Izerskich były Małgorzata Raducha i Karolina Rożej. (ei)

------------------------------------------------------------------------------

Świeradów-Zdrój położony jest w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry w Górach Izerskich. Tam zaczyna się ciągnący się przez całe Sudety – Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Stamtąd też wychodzą trasy w stronę: Szklarskiej Poręby i Karkonoszy; Karłowa i Gór Stołowych.

Nadleśnictwo Świeradów funkcjonuje w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Gospodaruje na powierzchni 15742 ha. Podzielone jest na dwa obręby i 16 leśnictw.

Niecodzienny klimat Gór Izerskich sprawia, że obok górnoreglowych, majestatycznych borów świerkowych  podziwiać tam można zasobne, odnawiające się naturalnie buczyny i dębiny. Ciągnące się prawie 50 km kompleksy leśne, spinają Halę Izerską i Smreka (1123 m n.p.m.) z doliną rzeki Kwisy i sięgają aż po Lubań (350 m n.p.m.).

Czytaj także

W Europie jest coraz więcej drzew

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 16:30
W Polsce rośnie 9 mln ha drzew, ten obszar jest równy 29,2 proc. powierzchni całego kraju. Dużo? Średnia światowa to 4 mld ha, czyli 30 proc. globu. Co zrobić, by dogonić świat w tej dziedzinie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Królikowski przyznaje: uprawiam leśną partyzantkę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:06
Aktorska para Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski, wraz z dziećmi Julią, Marceliną i Ksawerym, zostali ambasadorami kampanii promocyjnej "Lasy Państwowe. Zapraszamy".
rozwiń zwiń