Biografka Anny German: Rzeszów ma słuszne pretensje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 21:00
- Anna German sama wspominała, że w Rzeszowie spędziła przepiękne lata. To tam poznała Katarzynę Gaertner, tam po raz pierwszy zaśpiewała "Tańczące Eurydyki". Nie powinniśmy o tym zapominać - mówiła w Jedynce Mariola Pryzwan.
Audio
  • Mariola Pryzwan o biografii Anny German (Cztery pory roku/Jedynka)
Mariola Pryzwan
Mariola PryzwanFoto: PR

Zaczęło się od listu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca do prezesa Telewizji Polskiej przeciwko pominięciu w serialu "Anna German" wątku rzeszowskiego. Ten okres biografii Anny German twórcy polsko-rosyjsko-ukraińskiej koprodukcji umieścili we Wrocławiu.

Z Archiwum Polskiego Radia - Anna German - płyta dostępna na sklep.polskieradio.pl

- Nie dziwię się, że Rzeszów upomina się o swoje miejsce w życiorysie Anny German. Serial przedstawił nam Estradę Wrocławską, którą kierował Julian Krzywka. W rzeczywistości Julian Krzywka był szefem Estrady Rzeszowskiej, bardzo prężnie działającej. Cechy tej postaci pokazane w serialu rzeczywiście nie są prawdziwe. Nie był aż takim cholerykiem. Trochę skrzywdzono więc tego człowieka - przyznała w "Czterech porach roku" Mariola Pryzwan.

Fragment
Fragment okładki książki "Anna German o sobie"/MG Wydawnictwo

Autorka książki "Anna German o sobie" widzi w popularnym serialu jeszcze większą nieścisłość. Chodzi o mieszkanie, które ministerstwo kultury rzekomo zaoferowało Annie German. - Tak się nigdy nie stało. Przez długie lata mieszkała w kwaterunkowym budynku we Wrocławiu razem ze swoją matką i babcią. Przyjęła kontrakt na wyjazd do Włoch właśnie dlatego, żeby zdobyć pieniądze na mieszkanie dla babci i matki, bo chciała, żeby babcia pod koniec życia jeszcze przeżyła choć krótki czas w mieszkaniu godnym człowieka XX wieku, mając swój pokój i łazienkę w mieszkaniu - mówiła biografka Anny German.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Mariolą Pryzwan.

pg

Zobacz więcej na temat: Anna German MUZYKA

Czytaj także

Moro: w Annie German znalazłam wszystko

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 19:00
Polska aktorka pochodząca z Wilna, która zagrała tytułową rolę w serialu "Anna German. Tajemnica białego anioła", w radiowej Jedynce mówiła o "roli życia", podejściu do serialu oraz o tym, czy bardziej czuje się Polką, czy Litwinką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna German: łzy, humor i przyjaźń z ks. Twardowskim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 15:50
- Nie mówiła nigdy, że komponuje, a że układa melodie. Nie miała przecież wykształcenia muzycznego. Ale tylko ona potrafiła tak śpiewać o miłości i tak wyśpiewać "Człowieczy los" - mówi o piosenkarce Mariola Pryzwan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowe życie Anny German

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 19:21
- Była gościem i współautorką wielu programów, ale miała także własną audycję w Jedynce - przypomniała redaktorka muzyczna Danuta Lubecka.
rozwiń zwiń