Podaruj nowe życie starej bajce

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 22:24
Zobacz, w jaki sposób odbywa się renowacja starych filmów.
Pan Tadeusz rekonstrukcja. Zew morza.
"Pan Tadeusz" rekonstrukcja. Zew morza. Foto: Filmoteka Narodowa

„Drugie życie filmu” to hasło towarzyszące prezentacjom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Goście Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dowiedzą się na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, dzięki której stare, zniszczone arcydzieła filmowe mogą ponownie, w doskonałej jakości, wrócić na ekrany kin.

Seanse w piknikowym kinie

PISF razem ze Studiem Filmowym TPS, Kinem RP, Filmoteką Narodową i TVP zaprasza do piknikowego kina w namiocie na pokazy poświęcone procesowi cyfrowej rekonstrukcji.

W ramach poszczególnych projekcji opowiemy o procesie rekonstrukcji filmów fabularnych, animowanych bajek oraz renowacji i zasadach archiwizacji taśmy filmowej. Atrakcją będą seanse fragmentów odrestaurowanych filmów, takich jak: „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Jowita” Janusza Morgensterna, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza i bajek animowanych: „Reksio”, „Kapitan Klipper”, „Koziołek Matołek”.

Tajniki procesu rekonstrukcji filmu

W czasie piknikowych prezentacji specjaliści objaśnią uczestnikom szczegóły procesu cyfryzacji obrazu i dźwięku oraz zaprezentują fragmenty filmów przed i po renowacji. Proces zaczyna się od skanowania obrazu do postaci pojedynczych klatek filmu, następuje stabilizacja obrazu, usuwanie zanieczyszczeń i zniekształceń powstałych w procesie starzenia się taśmy filmowej, a także korekcja kolorów. Cyfrowa rekonstrukcja dźwięku, której efektem jest usunięcie uszkodzeń będących wynikiem starzenia się materiałów dźwiękowych, a także synchronizacja dialogów i efektów dźwiękowych pozwala na uzyskanie barwy brzmienia nie obarczonego niedociągnięciami technologii czasów, w której była tworzona.

Uczestnicy pikniku będą mieli okazję poznać nową metodę bezinwazyjnego odczytu dźwięku z oryginalnych kopii analogowych, a także zetknąć się bezpośrednio z taśmą filmową oraz posłuchać krótkich wykładów o konserwacji i początkach kina dźwiękowego.

Warsztat retuszu klatki filmowej

Piknik będzie okazją do zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. W ramach pokazu odbędzie się też warsztat retuszu klatki filmowej. W jego trakcie każdy zainteresowany będzie miał możliwość własnoręcznie dokonać rekonstrukcji obrazu filmowego, korzystając ze wsparcia specjalisty oraz odpowiednich technologii.

Piknikowy plan filmowy  

Warsztat o charakterze zabawowym będzie okazją do poznania podstaw realizacji filmowej i działań twórczych „od kuchni”. Uczestnicy będą przygotowywać się pod okiem fachowców oraz realizować kilka scen z filmu „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka. Zarejestrowane w blue boxie zdjęcia będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

Filmowy konkurs

Na gości pikniku czeka też  konkurs z nagrodami. Aby poznać szczegóły zasad konkursu uczestnik powinien odwiedzić namiot Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz stanowisko Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zadaniem biorących udział w konkursie będzie połączenie dialogów z kadrami ze znanych filmów.