Krętek borelli i wirusowe zapalenie mózgu - tym zarażają kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 12:18
- Sezon kleszczowy jest bardzo długi. Trwa od marca do listopada. Ciężko wstrzymywać się przez tak długi czas od wejścia do lasu. Trzeba tylko uważać i się zabezpieczać - mówił w Jedynce Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Audio
  • Marek Posobkiewicz o chorobach roznoszonych przez kleszcze (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz
KleszczFoto: Glow Images/East News

Najskuteczniejszą ochroną przed kleszczami jest szczepionka. Problem w tym, że taka możliwość istnieje tylko w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. - Szczepienie najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, czyli zimą albo wczesną wiosną. W ciągu najwyższej trzech miesięcy robimy drugą dawkę, po której mamy już odporność. Jeżeli po 9-12 miesiącach damy dawkę przypominającą, to na kilka lat jesteśmy zabezpieczeni - przekonywał w "Czterech porach roku" Marek Posobkiewicz, lekarz chorób zakaźnych.

Nie da się natomiast zaszczepić przeciwko boreliozie. - W ostatnich latach liczba zgłoszonych przypadków zachorowań na boreliozę wahała się między 9 a 10 tysięcy rocznie. To nie jest bardzo dużo, ale możliwe, że tych przypadków było więcej. Ludzie często nie wiedzą, że są zakażeni. Mają kłopoty ze stawami, a jest to właśnie wynik ugryzienia przez kleszcza - tłumaczył Główny Inspektor Sanitarny.

Jak dodał Marek Posobkiewicz, w przypadku zakażenia boreliozą pozostaje leczenie. - Jak zawsze lepsze jest jednak zapobieganie niż leczenie. Możemy chronić się repelentami, psikając się i ubierając na siebie długą odzież, najlepiej w kolorze jasnym i do tego pełne buty - radził.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg

Zobacz więcej na temat: borelioza zdrowie

Czytaj także

Transplantologia. Polacy niechętnie oddają organy bliskim

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 15:00
- Wiele narządów, jak nerka czy część wątroby, może być przeszczepionych tylko od osoby żywej. W Polsce jednak gros przeszczepów jest od osób zmarłych, niespokrewnionych. Odsetek rodzinnych pozostaje bardzo niewielki - mówił w Jedynce prof. Maciej Kielar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karmienie piersią. To się naprawdę opłaca!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 13:08
- Żaden sztuczny pokarm nie zastąpi kobiecego mleka. To biologiczny fenomen, nie tylko substancja odżywcza. Jak pięknie mówił Janusz Korczak, to biała krew - powiedziała w Jedynce Magdalena Nehring–Gugulska, lekarz pediatra
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brodawki, pieprzyki, przebarwienia. Trzeba je usuwać

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 17:00
Nawet prawidłowo usunięte brodawki dłoni i stóp wracają. Trzeba je jednak usuwać, chociażby ze względów epidemiologicznych.
rozwiń zwiń