Różyczka, odra, świnka - choroby zapomniane, ale niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:37
- Są choroby, które znikły z naszej perspektywy, ale to nie znaczy, że szczepienia nie są potrzebne - podkreślił w Jedynce dr Wojciech Feleszko.
Audio
  • - Zachęcamy Państwa byście mniej się szczepień obawiali. Ci, którzy zajmują się medycyną na co dzień widzą, że choroby naprawdę istnieją (Cztery pory roku/Jedynka)
Różyczka, odra, świnka - choroby zapomniane, ale niebezpieczne
Foto: Glow Images/East News

- Gdyby dziś przyszedł do mnie pacjent z objawami różyczki musiałbym się poważnie zastanowić co to za choroba. To choroba zapomniana, praktycznie przestała występować u małych dzieci - wyjaśnia dr Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog.

Szczepienie przeciw różyczce jest w Polsce szczepieniem obowiązkowym, gdyż choroba - choć przebiega łagodnie w wieku dziecięcym - może powodować poważne uszkodzenia płodu, jeśli dotknie kobietę w ciąży. Pierwsza dawka szczepienia podawana jest zwykle około 13 miesiąca życia, a po kilku latach trzeba je odnowić.

Prawdopodobnie na skutek nie podania drugiej dawki w 2013 roku gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na różyczkę w województwie wielkopolskim. - Okazało się, że były to osoby, które nie przeszły szczepień. Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ustali czy należy doszczepić dorosłych w innych regionach Polski - podkreślił w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

W "Czterech porach roku" dr Feleszko wyjaśnił także jak doszło do powiązania szczepionek z występowaniem u dzieci autyzmu. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Opłaca się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 15:55
- Nie ma innej tak skutecznej metody zapobiegania chorobom zakaźnym jak szczepienie - mówił w Jedynce dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
rozwiń zwiń