Nie trzeba leczyć mleczaków? Totalna bzdura!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 16:09
- Panuje przekonanie, skandaliczne i absolutnie błędne, że zębów mlecznych się nie leczy. Należy je leczyć, bo inaczej mamy potem do czynienia z próchnicą wtórną - podkreśla dziennikarz Marcin Cejrowski, który wspiera działania Fundacji Wiewiórki Julii.
Audio
  • - Dawniej w polskich szkołach były gabinety dentystyczne, dziś są sklepiki z batonikami, ciastkami - o problemach stomatologicznych polskich dzieci opowiadają Dżuilietta Kiworkowa i Marcin Cejrowski (Cztery pory roku/Jedynka)
Nie trzeba leczyć mleczaków? Totalna bzdura
Foto: Glow Images/East News

W "Czterech porach roku" podkreślił, że dzieci nie będą bały się wizyty u dentysty, jeśli będą traktowane jak partner, jeśli lekarz im wszystko wyjaśni, poświęci nieco atencji i czasu. - I tu się zaczynają schody, lekarze przyjmujący w ramach NFZ nie bardzo chcą leczyć dzieci, bo czas poświęcony jednemu małemu pacjentowi równy jest obsłużeniu trzech dorosłych. Dlatego mamy takie statystyki w Polsce, że 90 proc. dzieci ma próchnicę - powiedział Marcin Cejrowski.

Dr Dżuilietta Kiworkowa, założycielka i prezes Fundacji Wiewiórki Julii wyjaśnia, że aby skutecznie dbać o zdrowie własnego dziecka nie wolno czekać, aż pojawią się objawy. - Wirtualną wizytę powinna mieć już kobieta, która planuje ciążę. Ona musi się dowiedzieć jak zadbać o zdrowie, by dziecko nie doznało próchnicy. Trzeba bowiem pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną i jeśli kobieta na nią cierpi, to na pewno zarazi swoje dziecko - podkreśliła w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Lekarka apeluje do mam, by pamiętały, że ząbki dziecka nie oczyszczą się same. - Zdrowe nerki, zdrowe serduszko, to zaczyna się w jamie ustnej. Trzeba więc myć ząbki nawet u najmniejszych dzieci - przypomniała.

Fundacja Wiewiórki Julii zorganizowała "Podróże Julii" - są to wizyty wolontariuszy i specjalistów, którzy jeżdżą po Polsce i przeprowadzają bezpłatne badania stomatologiczne. Ich śladem wyruszy "Dentobus Wiewiórki Julii", w którym już będzie możliwe leczenie. Stomatolodzy zapraszają szkoły do zgłaszania się do projektu. Więcej szczegółów na stronie www.wiewiorkajulia.pl

Jak dbać o zęby dziecka od momentu, gdy się wyrzynają i jak rozmawiać z dzieckiem o wizycie u dentysty? Jakie składniki diety szkodzą uzębieniu dzieci i dorosłych oraz które choroby mają swoje źródło w nieleczonej próchnicy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Koklusz wcale nie przestał być groźny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 09:33
Jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku choroba ta była częstą przyczyną śmierci niemowląt. Problem udało się wyeliminować dzięki szczepionkom. Nadal jednak zdarzają się nowe przypadki zachorowań, a w Polsce liczba ta wręcz rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierworodny łatwiej zapada na cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 00:02
I nie tylko. Okazuje się, że kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka i pionek w nosie. Czy to już powód do paniki?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 11:22
- Ostre dyżury pediatryczne pełne są pacjentów, którzy mogliby być spokojnie skonsultowani przez pediatrów następnego dnia. Jeśli chodzi o dzieci trzeba być czujnym, ale w większości przypadków nie trzeba martwić się na zapas - wyjaśnia w Jedynce dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń