X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Cuda na ulicy. Jadę rowerem po chodniku"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:24
Rowerzysta może jechać po chodniku, ale wyjątkowo. Gdy opiekuje się osobą w wieku poniżej 10 lat,dopuszczalna prędkość na jedni jest powyżej 50 km/godz., a chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów.
Audio
  • Rowerzyści na chodnikach. Rozmowa Romana Czejarka z Michałem Kalidą z Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Armandem Konieczny z Komendy Głównej Policji (Jedynka/Cztery pory roku)
Cuda na ulicy. Jadę rowerem po chodniku
Foto: Glow Images/East News

Taka jest przynajmniej teoria. W praktyce,  rowerzyści czują się na chodnikach trochę zbyt śmiało. A wynika to z tego, że boją się jeździć po drogach. Samochody pędzą, wymuszają pierwszeństwo, są duże i ciężkie. - Strach wynika z wyobraźni rowerzystów i nie ma umiejscowienia w rzeczywistości, ale kierowcy mogliby jeździć ostrożniej i wolniej - mówi Michał Kalida z Warszawskiej Masy Krytycznej.

On sam kest przeciwny, by rowerzyści mogli jeździć chodnikami. - Chodnik jest przeznaczony dla pieszych. Rowerzysta powinien czuć się na nim gościem, a nie jak u siebie - powiedział. Przypomniał, że im więcej jest nas na jedni, tym wolniejszy jest ruch i tym jest bezpieczniej. Przyznał jednak, że czasem wybór chodnika może być racjonalny np. gdy nie ma dojazdu do niedostępnych z jezdni miejsc.

Zdaniem Armanda Koniecznego z wydziału ruchu drogowego Komendy Głównej Policji problem tak naprawdę jest to, by odseparować ruch samochodów od ruchu rowerów i pieszych. - To jedyne dobre rozwiązanie. Jeżeli na wspólnej powierzchni znajdzie się rowerzysta i samochód, to będzie zagrożenie dla rowerzysty. Jeżeli będzie to pieszy i rowerzysta, to zagrożony jest pieszy   powiedział Konieczny.

Przypomniał przy okazji, że rowerzyści nie mogą przejeżdżać po przejściu dla pieszych. - Nie dają w takim przypadku szans kierowcy na zrobienie czegokolwiek. Pieszy nie pojawi się na jezdni aż tak gwałtownie - powiedział. Dlatego o przewidywalność zaapelował do rowerzystów Michał Kalida. – Dajmy sygnał, co zamierzamy zrobić. Wystawmy rękę, zwolnijmy, wyjedźmy bardziej na środek pasa - powiedział.  

Problemem jest też edukacja. W Polsce dla rowerzystów jest praktycznie zerowa. Oficjalnie istnieje coś takiego, jak karta rowerowa. Trzeba zdać egzamin, ale praktycznie nie wymaga on nauki. Można powiedzieć, że kartę rowerową się dostaje.  

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Michałem Kalidą z Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Armandem Konieczny z Komendy Głównej Policji.

Zobacz więcej na temat: prawo jazdy rower
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rowerowe porady

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:01
Porady dla tych, którzy dopiero planują przesiąść się na dwa kółka, ale też dla tych, którzy już jeżdżą. "Cztery pory roku" o rowerach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rower i ty - upewnij się czy dobrana z was para

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:36
Rower z supermarketu czy profesjonalny? Co każdy rower mieć powinien i jak przygotować się do pierwszej jazdy po długiej przerwie? Goście Jedynki zwracają uwagę na wszystko, o czym trzeba pomyśleć na początku rowerowego sezonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rowerowego siodełka świat wygląda inaczej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:45
- Rower daje wolność podróżowania - zgodnie twierdzą Agnieszka i Mateusz, którzy w pierwszą rocznicę ślubu wyruszyli w rowerową podróż przez świat.
rozwiń zwiń