Psu i kotu nie podawaj rodzynek i czekolady

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 19:30
Wydawałoby się, że dla domowych zwierząt nasze mieszkanie jest ostoją bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego. Na psa czy kota w mieszkaniu czyha wiele zagrożeń.
Audio
  • Weterynarz radzi przed czym chronić psy i koty (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Szczególnie młodych zwierząt trzeba bardzo pilnować, bo gryzą i zjadają wszystko na co napotkają. - Zjadają to, czym na co dzień się posługujemy, a dla zwierząt jest to toksyczne - przestrzega Monika Tyszkiewicz, weterynarz.

Monika
Monika Tyszkiewicz

Od czasu, jak mamy zwierzaka powinniśmy uważać, aby z zasięgu jego zębów zniknęły wszelkie środki czystości. Chemia gospodarcza jest dla zwierząt bardzo niebezpieczna. I nie tylko przez zjedzenie, ale także przez wąchanie. Ponieważ w mieszkaniu jest niewiele miejsc niedostępnych dla kota, to jeśli mamy to zwierzę wszystko powinno być zamknięte w szafkach. Również lekarstwa, bo te, które biorą ludzie dla zwierząt są groźne.
Ale nie tylko chemia jest groźna. - Rodzynki i winogrona są dla zwierząt toksyczne - mówi gość radiowej Jedynki. A często są podawane zwierzętom w formie nagrody. Toksyczna jest również czekolada.
Kiedy zauważymy, że zwierzę jest ospałe, ślini się lub wykazuje objawy zatrucia nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza.
Młody pies lub kot może również ulec porażeniu prądem, więc należy pilnować, czy zwierzę interesuje się przewodami lub wtyczkami podłączonymi do gniazdka. A do gryzienia dawać milusińskim jedynie sprawdzone rzeczy. Nie może to być stary kapeć z tworzywa sztucznego. - Często w skład kleju wchodzą bardzo niebezpieczne związki cyjanku - ostrzega weterynarz w "Czterech porach roku".
Zagrożeniem dla zwierząt są również rośliny, zarówno pokojowe, jak i ogrodowe. Zwykły fiołek alpejski bardzo często powoduje u kota zatrucia, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek.  Również popularna difenbachia jest groźna, a także jemioła i gwiazda betlejemska, kupowane chętnie w okresie Bożego Narodzenia. W ogrodzie groźna jest konwalia. Trzeba również uważać ze stosowaniem wszelkich środków ochrony roślin i zwalczania szkodników. Jeśli chcemy czworonoga zabezpieczyć przed kleszczami, to należy wkroplić mu na karku specjalny płyn, a nie stosować środków aerozolu. - Pies niezabezpieczony przed kleszczem jest niebezpieczny również dla człowieka, bo może tego kleszcza przywlec do domu - przestrzega Monika Tyszkiewicz.
Posłuchaj wszystkich rad gościa w rozmowie, którą prowadził Bogdan Sawicki.
(ag)

Zobacz więcej na temat: PSY

Czytaj także

Becikowe za zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 20:29
Środa to Dzień Praw Zwierząt. W "Czterech porach roku" powiemy m.in. o pomyśle "becikowego" za adopcję zwierząt ze schronisk, a także o naszym stosunku do zwierząt.
rozwiń zwiń