X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Woda darem życia, oszczędzaj ją!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 11:46
Choć po ostatnich burzach i ulewach, które spowodowały wiele szkód i podtopień, zakrawa to na kiepski żart, ale w Polsce mamy za mało wody. Są regiony, w których jej brakuje. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie wody.
Audio
  • Jacek Bożek z klubu Gaja: oszczędzajmy wodę, jest potrzebna do życia
Prysznic
PrysznicFoto: Glow Images/East News

W przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Zasoby wody pitnej są u nas takie same, jak w Egipcie, który kojarzy się raczej z pustynią i suszami. Mamy mało gór, a większość rzek wypływa z gór, wiele wody traci się w trakcie jej przesyłu. - W niektórych miejscach linii przesyłowych straty wody dochodzą do 60 procent - mówi Jacek Bożek, prezes klubu Gaja. Zwraca uwagę, że nie magazynujemy wody tylko zrzucamy ją do rzek, które odprowadzają ją do morza. A powinniśmy zatrzymywać wodę.
Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że bardzo mało popularne jest u nas wykorzystanie tzw. szarej wody. - Myjąc ręce podstawiam pojemnik na zużytą wodę i potem używam jej do spłukiwania toalety - wyjaśnia Bożek. Tak robią np. Australijczycy, którzy bardzo oszczędzają wodę, tak robią też oszczędni Niemcy.
Odkręcając kurek z wodą łączymy się z Bałtykiem, gdyż w zasadzie prawie każda rzeka w Polsce wpływa do Morza Bałtyckiego. Jacek Bożek podkreśla, że bardzo istotne jest, aby uczyć, w szczególności młodych, oszczędzania wody. W niektórych gminach wysokość opłaty za wywóz śmieci uzależniono właśnie od zużycia wody. W ten sposób władze chcą doprowadzić do obniżenia zużycia wody, bo liczyć każdy umie. - Warto uczyć ludzi, że woda jest niezbędna do produkcji, jest też niezbędna dla innych istot - mówi szef klubu Gaja.
Jacek Bożek zaprosił słuchaczy radiowej Jedynki na imprezę Big Jump, która odbędzie się 14 lipca o godz. 15 w Warszawie na Cyplu Czerniakowskim obok Pomnika Saperów. Każdy będzie tam mógł wejść do wody. Podobne spotkania w tym samym czasie odbędą się w całej Europie, bo tak obywatele Europy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i zwierzętom. Ale aby wziąć udział w wydarzeniu nie trzeba jechać do stolicy. Klub Gaja zaprasza Polaków do udziału w akcji BIG JUMP i  wejścia do wody w swojej najbliższej okolicy. Wystarczy 14 lipca o godz.15.00 znaleźć się nad wodą (rzeką, strumieniem, stawem czy jeziorem) i zanurzyć w niej choćby dłoń. Można także w tym dniu zorganizować rodzinny czy lokalny piknik nad najbliższą rzeką lub innym akwenem, żeby wspólnie spędzić tam czas.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: ekologia rzeka woda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak oszczędzać wodę?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 20:00
Odpowiedź na to pytanie zna Detektyw Oszczędek i podobno jest to odpowiedź niebywale prosta, a jednak mało osób ją zna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięła się woda na Księżycu? Znamy odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 10:31
Woda na Ziemi i na Księżycu jest bardzo stara i pochodzi z tego samego źródła. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy na podstawie badań księżycowych skał.
rozwiń zwiń