Piknik Naukowy 2013: zostaw swój ślad

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:14
- Zapraszamy na nasze stoisko daktyloskopijne. Na specjalnie przygotowanej karcie piknikowej będzie można odbić swoje linie papilarne - zachęca Piotr Trojanowski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Audio
  • Piknik Naukowy 2013: zostaw swój ślad (Jedynka/Cztery pory roku)
Badanie linii papilarnych
Badanie linii papilarnychFoto: clk.policja.pl

Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W programie znajdzie się mnóstwo zadziwiających pokazów, ciekawych prezentacji, popularnonaukowych zabaw i konkursów – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.W niemal 200 namiotach będzie można obejrzeć blisko 1000 pokazów, przygotowanych przez instytucje naukowe z całego świata.

17. Piknik Naukowy z radiową Jedynką >>>

Swoje stanowisko będzie też miało Centralne Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Jako jedną ze swoich atrakcji przygotowało fotel sygnalityczny, na którym robi się zdjęcia osób podejrzanych. – Każdy będzie miał możliwość wklejenia w kartę piknikową zdjęcia na nim wykonanego – wyjaśnił.
Linie papilarne są niepowtarzalne, choć wszystkich ludzi pod tym względem nie przebadano. – Praktyka mówi jednak, a my jesteśmy praktykami, że się nie powtórzyły – powiedział Trojanowski.  Przy próbie ich zatarcia możemy natomiast pozostawić ślady DNA, które policja również przebada.
Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przestępca popełni błąd i zostawi swój znak. Dzięki niemu  doświadczeni technicy kryminalistyki już na wstępie swoich badań mogą zrekonstruować jak doszło do przestępstwa.
- Musimy określić w jaki sposób działa sprawca. Wczuć się w jego rolę, poruszać się za nim. Ujawniać i zabezpieczać  ślady, które pozostawił – wyjaśnia Robert Arciszewski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Odwiedź stanowisko Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji na Pikniku Naukowym 2013 >>>

Ale policja to też broń. Na stoisku E10 Pikniku Naukowego można będzie też  zobaczyć, jak wyglądają  ślady użycia broni palnej, łuski, pociski, przestrzeliny, a nawet manekiny dzięki którym można na miejscu przestępstwa ustalić skąd pochodziły strzały. Samych strzałów nie będzie. Będzie za to konkurs "Zapisane w śladach”. Główną nagrodą jest wizyta w laboratorium policji.

Odwiedź stanowisko radiowej Jedynki na Pikniku Naukowym 2013 >>>

Z Piotrem Trojanowskim i Robertem Arciszewskim z Centralnego Biura  Kryminalistycznego Policji rozmawiał Roman Czejarek.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapraszamy na 17. Piknik Naukowy!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 16:00
Zapraszamy wszystkich 15 czerwca na Stadion Narodowy. Czekamy na Was w godzinach 11.00 - 20.00. Wstęp wolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Piknik Naukowy. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:24
W najbliższą sobotę Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik po raz 17. organizują Piknik Naukowy. Stoisko nr 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie zajmie Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: nie chcesz do lasu? Las przyjdzie do ciebie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:32
- Nauka weszła w las już dawno temu! Na Pikniku Naukowym będzie można sprawić sobie przyjemność na Ścieżce Zmysłów, poznać życie zwierząt i dowiedzieć się jak przeżyć noc w lesie - zapowiada Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń