Lato z Radiem w Afganistanie. Czejarek i Rożej na wojskowym szkoleniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 12:56
Kilka tygodni wyjęte z życia, stosy formalności, wizy, dokumentacja NATO, zgoda Wojska Polskiego. Nikt nie wierzył, że się uda, a jednak. Roman Czejarek i Karolina Rożej dopięli swego i zawieźli wielką pluszową fokę, maskotkę Lata z Radiem 2013 polskim żołnierzom w Afganistanie.
Audio
  • Roman Czejarek i Karolina Rożej na wojskowym szkoleniu (Cztery pory roku/Jedynka)
Roman Czejarek i Karolina Rożej przechodzą szkolenie na poligonie wojskowym
Roman Czejarek i Karolina Rożej przechodzą szkolenie na poligonie wojskowymFoto: Roman Czejarek/PR

Wcześniej jednak oboje przeszli szkolenie. Zajęcia z samoobrony prowadził mjr Tomasz Borek. - Musimy być przygotowani na najgorszy wariant. Nie tylko taki, że do na strzelają z dystansu. Może być też tak, że znajdziemy się w sytuacji zakładniczej, dlatego należy ćwiczyć elementy walki w bliskim kontakcie – tłumaczył wojskowy.

- Człowiek przekonuje się jak bardzo jest bezbronny w trudnej sytuacji, ile razy trzeba leżeć na macie, żeby pewne rzeczy zostały wyuczone, ale miałam dwa takie ruchy, które sprawiły, że major Tomek był dumny i myślę, że ja też mogę być dumna z tych zajęć –  dzieliła się wrażeniami Karolina Rożej.

Lato z Radiem 2013 rozpocznie się w Afganistanie >>>

Kolejnym punktem programu było szkolenie z survivalu. Dziennikarze radiowej Jedynki wylądowali w lesie na terenie poligonu wojskowego, gdzie uczyli się budować szałas.

- Każdy pewnie myśli, że taki szałas robi się w bardzo prosty sposób. Tylko jak się kogoś pogoni, żeby to naprawdę zrobił, to wtedy nagle się okazuje, że robimy szkolne błędy. Bo nie przyszło nam do głowy, że woda będzie nam wpadać do środka, bo źle położyliśmy jakąś gałązkę - relacjonował Roman Czejarek.

Efektem pobytu ekipy Polskiego Radia w Afganistanie będzie specjalne, przedpremierowe wydanie "Lata z Radiem". W czwartek 20 czerwca na antenie radiowej Jedynki opowiemy, jak wygląda codzienna służba Polaków w Ghazni, co żołnierze robią w wolnym czasie i czy tęsknią za domem.
Afgańskie wydanie "Lata z Radiem" nazwane zostało "Operacja Foka". Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej radiofonii.

Materiał przygotował Wojciech Cegielski.

pg

Czytaj także

Radiowa Jedynka będzie łączyć żołnierzy z domem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:50
Sztuką jest ”nie zwariować”, nie zatracić się w misji i umieć odnaleźć się po powrocie – mówił Jacek Matuszak. Teraz żołnierzom w Afganistanie pomoże radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tegoroczne ”Lato z Radiem” rozpocznie się w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 05:40
20 czerwca na antenie radiowej Jedynki Roman Czejarek i Karolina Rożej poprowadzą specjalne, przedpremierowe wydanie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce, poświęcone polskim żołnierzom służącym w Afganistanie.
rozwiń zwiń