Wybory małej miss. "To seksualizowanie dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:53
Realizowanie ambicji rodziców i niespełnione marzenia matek - mówią przeciwnicy. Małe dziewczynki i tak lubią się przebierać i malować, by udawać swoje mamy - mówią obrońcy. Zdecydowanie krytyczna wobec wyborów małej miss jest Agata Kozłowska, edukatorka seksualna z grupy "Ponton".
Audio
  • Agata Kozłowska o szkodliwości wyborów małej miss (Cztery pory roku/Jedynka)
Koronowanie małej miss
Koronowanie małej missFoto: East News/Glow Images

- Wysyłając dziecko na taki konkurs dajemy mu jasny sygnał, że to wygląd jest ważny, a nie to, co  chce ono robić i jakie ma zainteresowania. Ten przekaz idzie potem za dzieckiem przez całe życie. Z dziecka wyrasta młoda kobieta, która koncentruje się tylko na swoim wyglądzie, bo tak została nauczona - tłumaczyła w "Czterech porach roku" Agata Kozłowska.

Wybory małej miss to także wielki biznes. Tylko w Wielkiej Brytanii cały przemysł skupiony wokół tych konkursów przynosi rocznie 3 mld funtów zysków. Z kolei we Francji pojawił się pomysł, by zakazać konkursów piękności dla dziewcząt poniżej 16. roku życia. Zdecydowanie popiera go Agata Kozłowska.

Jej zdaniem uczestniczki wyborów małej miss są kreowane na dorosłe kobiety i seksualizowane, czyli poddawane ocenie pod względem atrakcyjności seksualnej, wyglądu; stawiane w sytuacji, w której nie powinny się znaleźć. - Człowiek rozwija się zgodnie z tym, jakie ma kolejno potrzeby w swoim życiu. W momencie, gdy wrzucamy małą dziewczynkę w świat dorosłych, nie do końca wie ona, co ma ze sobą zrobić. W jej późniejszym życiu mogą pojawiać się różne problemy czy to w rozwoju, czy w relacjach z innymi ludźmi - ostrzegała edukatorka seksualna z grupy "Ponton".

Czy możliwe jest ustalenie sztywnej granicy wiekowej pozwalającej na udział w podobnych konkursach? Jak dziecięce pokazy mody i konkursy piękności z udziałem dzieci mają wpływ na wizerunek kobiety kreowany w mediach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przygotowała i prowadziła Karolina Rożej.

pg

Czytaj także

Rozmowa z dzieckiem o seksie. Nauka odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 10:46
Rozpoczynają się wakacje. Wielu nastolatków wyjedzie na swój pierwszy samodzielny wyjazd. Taka sytuacja sprzyja inicjacjom seksualnym oraz przypadkowym zbliżeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 18:04
- Właściwy moment jest już w wieku przedszkolnym. Padają wtedy pytania, skąd biorą się dzieci. Jeżeli zostanie nawiązana dobra relacja z rodzicami, a później podtrzymywana, to w okresie dojrzewania dzieci same będą zadawały pytania - mówił w Jedynce profesor Zbigniew Lew-Starowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w taksówce gorzej chronione. Zgodnie z prawem!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 17:29
Pierwsza audycja z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" była poświęcona pewnemu absurdowi.
rozwiń zwiń