Takim pysznym krwistym stekiem można podbić serce każdego mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 12:37
Dobry stek obroni się sam. Nie potrzebuje specjalnych dodatków. Najważniejsza jest sztuka jego przygotowania. W "Czterech porach roku" radzimy, jak przygotować przepyszny stek.
Audio
  • Przepis Macieja Kręglickiego na pyszny stek (Cztery pory roku/Jedynka)
Stek
StekFoto: Glow Images/East News

Najważniejsze jest  mięso. - Jeszcze kilka lat temu było bardzo ciężko dostać dobre mięso. Wołowina, która była w sklepach, pochodziła z bydła hodowanego na mleko - wspomina Maciej Kręglicki, restaurator. To gorszej jakości wołowina, niż ta z bydła hodowanego na mięso takich ras, jak włoska chianina, francuska Limousine, czy amerykańska black angus. Ale w Polsce można już dostać taką wołowinę, choć jest ona droższa.
Mięso przed obróbką powinno poleżeć w lodówce, czyli sezonować przez tydzień, a nawet dłużej. Najlepsze są steki z polędwicy. Według Macieja Kręglickiego, trzeba wykroić z niej kawałek o wadze do 300 g i grubości 3-4 centymetrów. Mięso ugnieść lekko ręką i popieprzyć. Restaurator odradza solenie wołowiny przed smażeniem, bo będzie twarda. Najlepsza do smażenia steków jest patelnia grillowa, czyli z karbowanym dnem i rowkami, które odprowadzą nadmiar tłuszczu. Patelnia powinna być dobrze rozgrzana.
Ważny jest stopień wysmażenia steku. - Klasyka to 2 minuty z każdej strony - radzi Kręglicki. Pozwoli to zamknąć pory w mięsie, a stek w środku jest krwisty. Jeśli ktoś chce lepiej wysmażony stek, to musi potrzymać mięso na patelni dłużej. Stek przewracamy tylko raz i to za pomocą szczypiec, a nie widelca. To dlatego, że widelec może przebić zamknięte pory, przez które wycieknie sok.

Po usmażeniu, a przed podaniem stek zostawić na kilka minut pod przykryciem. Najlepiej komponują się ze stekiem pieczone ziemniaki, ale mogą być w innej postaci.
Marcin Kręglicki mówił również o hamburgerach, które królują w polskiej gastronomii i to nie wcale w przydrożnych budkach, a w bardzo modnych i wykwintnych lokalach.
Rozmawiała Karolina Rożej.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!
(ag)

Czytaj także

Mądra dieta podstawą zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 14:45
- Odchudzanie się przez niejedzenie to najgłupsze co można sobie wyobrazić - mówi Bożena Stachura, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stołu wstawaj z uczuciem niedosytu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 17:23
Warto ograniczyć ilość zjadanego jedzenia, aby zachować idealną sylwetkę. Jak to zrobić radzi w radiowej Jedynce aktorka Bożena Stachura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolację jedz, ale z głową

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 14:40
Istnieje powszechna opinia, że jeśli ktoś nie chce utyć, to nie powinien już po godzinie 18 nic nie jeść. Zgodnie z powiedzeniem: śniadanie jedz sam, obiadem się podziel, a kolację oddaj wrogowi. Czy to trafne powiedzenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: zupy i owoce leśne – dobre, bo polskie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 14:00
- Dawniej kiedy częstowałam swojego znajomego z Włoch kiszonym ogórkiem oburzył się, że jest zepsuty. Dziś wszędzie na świecie ludzie chcą spróbować wszystkiego – Agnieszka Małkiewicz, organizatorka imprez kulinarnych wyjaśnia dlaczego warto promować polskie jedzenie.
rozwiń zwiń