Kardiolog: w Polsce wciąż pokutuje pogląd, że tłuste dziecko jest zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:21
- Jestem wrogiem nawyków żywieniowych, które są w Polsce od wielu pokoleń przekazywane dzieciom - mówił w Jedynce dr n. med. Jacek Woźniak z Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Audio
  • Dr n. med. Jacek Woźniak o chorobach serca powodowanych przez otyłość (Cztery pory roku/Jedynka)
  • U wielu Polaków choroby układu krążenia są wykrywane późno - materiał Krzysztofa Horwata (Sygnały dnia/Jedynka)
Kardiolog: w Polsce wciąż pokutuje pogląd, że tłuste dziecko jest zdrowe
Foto: Glow Images/East News

Gość "Czterech pór roku" przytoczył dane za rok 2012, zgodnie z którymi blisko połowa Polaków ma nadwagę. Wśród młodzieży odsetek ten wyniósł blisko 30 procent. - To jest ta młodzież, która ma przekazywane złe nawyki żywieniowe. W Polsce ciągle pokutuje pogląd utrwalany przez mamy, babcie i prababcie, że dziecko tłuste jest zdrowe, a chude chore - podkreślał dr n. med. Jacek Woźniak.

O otyłości brzusznej mówimy wtedy, gdy obwód brzucha kobiety jest większy niż 84 cm, a mężczyzny - większy niż 95 cm. Przekroczeniu dopuszczalnej granicy, obok braku ruchu, sprzyja zła dieta, w tym częste spożywanie piwa. - Zawiera ono lupulinę, czyli wyciąg z chmielu, który powoduje między innymi odkładanie tłuszczu w powłokach brzusznych i daje otyłość brzuszną - tłumaczył kierownik Oddziału Szybkiej Diagnostyki i Izby Przyjęć Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Hymn Pomóż sercu (słowa Jacek Cygan) >>>

W związku z obchodzonym w ostatnią niedzielę września Światowym Dniem Serca dr Woźniak przypomniał, że otyłość może prowadzić do choroby wieńcowej i zawału serca. Warto wziąć to pod uwagę planując swoje odżywianie. - Dla naszej szerokości geograficznej przyjęta jest dieta śródziemnomorska, ponieważ tam, gdzie jest ona stosowana, chorób krążenia jest znacznie mniej. W tej diecie są surówki, oliwa z pierwszego tłoczenia, ryba i lampka czerwonego wytrawnego wina do każdego gorącego posiłku, bo zawiera ono flawonoidy i nie pozwala na utlenianie się dobrego cholesterolu do złego - mówił.

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

pg

Czytaj także

Kardiolog: dbajmy o serce, badajmy ciśnienie!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 08:06
- Polacy zbyt rzadko kontrolują stan swojego zdrowia - mówił Jedynce kardiolog Zbigniew Kalarus, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrważąjące statystyki - coraz więcej dzieci ma nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 10:05
Problem chorób serca narasta od lat, ale nie jest to tylko problem dorosłych. Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na nadwagę, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji choroby serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Serca - jest lekarstwo, którego nie można przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 17:07
- Ruch działa jak lekarstwo, a w codziennym życiu jest wiele okazji, by wykonać jakiś wysiłek fizyczny. Nie chodzi nawet o trening, zacznijmy od wchodzenia po schodach. Korzyści z ruchu nie mają limitu - powiedział w Jedynce prof. Zbigniew Gaciong podczas debaty poświęconej trosce o zdrowe serce.
rozwiń zwiń