Przemoc psychiczna i ekonomiczna. "Prosta i skuteczna"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 12:37
Mogłoby się wydawać, że to przemoc fizyczna jest najczęstszą formą znęcania się nad rodziną. To o niej zwykle słyszymy. Nic bardziej mylnego. - Osoby, które najczęściej do nas trafiają mówią zwykle o przemocy psychicznej i ekonomicznej - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" Renata Durda z Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Audio
  • Renata Durda z "Niebieskiej Linii" o przemocy w rodzinie (Jedynka/Cztery pory roku)
Przemoc psychiczna i ekonomiczna. Prosta i skuteczna
Foto: Glow Images/East News

Durda podkreśliła, że stosowanie przemocy psychicznej i ekonomicznej jest szybkie, proste i skuteczne. - Dlatego atrakcyjna w stosowaniu - powiedziała. Niestety, prawo wobec przemocy psychicznej często bywa bezradne. Trudno jest nią zainteresować jakąkolwiek instytucję. - Nie pozostawia po sobie śladów. Wypowiedziane groźby nie istnieją jako dowody - powiedziała Durda w audycji "Cztery pory roku".

Nieporozumieniem nazwała natomiast kojarzenie przemocy ekonomicznej z biedą. - Pojęcie przemocy ekonomicznej bierze się stąd, że ktoś ma pieniądze, które wykorzystuje na zaspokojenie własnych potrzeb, a nie rodziny - wyjaśniła Durda. Jak przypomniała, idea przemocy polega na sprawowaniu władzy i kontroli, a służą temu kary. - Bardzo łatwo jest karać finansowo - dodała kierowniczka Ogólnopolskiego  Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Nie jest jednak prawdą, że w sprawie przemocy w rodzinie, nic nie można zrobić. Renata Durda przypomniała, że przestępstwo znęcania się nad rodziną jest ścigane z urzędu. Oznacza to, że każdy, kto ma uzasadnione podejrzenie, że do niego dochodzi, powinien powiadomić policję lub prokuraturę. Można też zaalarmować inne instytucje, jak np. ośrodek pomocy społecznej, przedszkole, szkołę, czy "Niebieską Linię".

Przez cały tydzień, w godz. 12.00-18.00 pod nr telefonu 22-668-70-00 dyżurują jej konsultanci. Są wśród nich prawnicy i psychologowie, osoby, które wiedzą wszystko o tym problemie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Małgorzaty Raduchy z Renatą Durdą z "Niebieskiej Linii".

tj

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ojciec Szymona nie przyznaje się do zabicia swojego syna

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 13:15
Jarosław R., oskarżony o zabójstwo półtorarocznego syna Szymona z Będzina w lutym 2010 r., nie przyznaje się do dokonania tej zbrodni. Winą obarczył matkę dziecka, swoją partnerkę Beatę Ch. Kobieta twierdzi, że to ojciec pobił dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent chce Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 12:52
Bronisław Komorowski mówił o tym na posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw w Toruniu, którego głównym tematem jest polityka prorodzinna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: zarzuty dla matki 3-latka zamkniętego w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:56
Krakowska prokuratura oskarżyła 25-letnią Dominikę B o narażenie syna na utratę zdrowia. Kobieta zostawiła 3-letniego syna samego w mieszkaniu - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
rozwiń zwiń