X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziecko nie chce do szkoły? Radzimy co robić

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 14:40
Mamy w domu dziecko i raptem dziecko nie chce chodzić do szkoły. I mamy problem. W "Czterech porach roku" radzimy, jak taką sytuację rozwiązać.
Audio
  • Psycholog Monika Werwicka radzi co robić, kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły (Cztery pory roku/Jedynka)
Dziecko nie chce do szkoły? Radzimy co robić
Foto: Glow Images/East News

Jeżeli dziecko nie chce chodzić do szkoły to przede wszystkim trzeba z nim porozmawiać i ustalić dlaczego. - Bo mogą być realne powody, których młody człowiek nie nazywa, ale one są, bo to nie jest tak, że zdrowe dzieci nie chcą chodzić do szkoły - mówi Monika Werwicka, psycholog. Często dziecko nie umie, albo nie chce powiedzieć skąd ta raptowna niechęć do szkoły. Stąd ważne jest, aby starać się to ustalić.

Monika
Monika Werwicka

Zaś drugie pytanie brzmi: co dziecko robi, kiedy nie jest w szkole. Kiedy zamiast być w szkole siedzi przed komputerem i gra, albo wagaruje to mogą być początki uzależnienia komputerowego albo zaburzeń zachowania. Ale jeśli dziecko nie chce iść do szkoły, a nie wagaruje, nawet lekcje odrobi albo zaoferuje pomoc w pracach domowych, to mamy problem. Bo czyś dziwnym jest, że dziecko jest w sytuacji niekomfortowej, a woli ją niż pójście do szkoły. - Możemy wtedy mówić o lęku - diagnozuje psycholog.

Radio Freud >>> Posłuchaj kanału tematycznego
Taki lęk może być spowodowany np. zachowaniem innych uczniów w klasie, bądź ogólnie atmosferą w klasie. Wtedy warto pomyśleć o zmianie szkoły, choć Monika Werwicka nie postuluje takiego rozwiązania. Ale przyznaje, że wystarczy dwóch oprawców, którzy zaczną wyżywać się na grzecznym uczniu, aby wywołać u tego dziecka lęk. I wtedy warto szkołę zmienić. To łatwiejsze, niż zmiana zachowania klasy. - Nie warto, żeby dziecko cierpiało, bo ono nie może w takiej sytuacji się uczyć - radzi ekspert. Szkolne życie może też zatruć uczniowi - jak to określiła Monika Werwicka - toksyczny nauczyciel. Ale w tym przypadku sytuacja jest zdecydowanie lepsza, bo mamy do czynienia z osobą dorosłą, więc można interweniować np. u dyrekcji szkoły.

Z Jedynką zdrowiej >>> Posłuchaj kanału tematycznego
Niechęć do szkoły może też być spowodowany obawą, którą gość radiowej Jedynki nawała lękiem przed ekspozycją społeczną. Chodzi o to, że dziecko obawia się np., że nauczyciel zada mu pytanie, a ono będzie musiało odpowiedzieć. A inni mogą się z niego śmiać. Beż pomocy psychologa się nie obejdzie, a wyleczenie dziecka z takiego lęku to proces rozłożony na lata.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 18:04
- Właściwy moment jest już w wieku przedszkolnym. Padają wtedy pytania, skąd biorą się dzieci. Jeżeli zostanie nawiązana dobra relacja z rodzicami, a później podtrzymywana, to w okresie dojrzewania dzieci same będą zadawały pytania - mówił w Jedynce profesor Zbigniew Lew-Starowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bijesz dziecko? "Nie" - odpowiadamy. 70 procent Polaków stosuje jednak przemoc!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 10:10
- Bicie dzieci to porażka rodzica - mówi Dorota Zawadzka, psycholog i społeczny doradca Rzecznika Praw dziecka. Okazuje się jednak, że w ostatnich trzydziestu latach tylko kilka procent rodziców to zrozumiało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Strata czasu?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 14:59
Psychoterapeutka dzieci uważa, że posyłanie przedszkolaków na zajęcia dodatkowe niewiele daje, jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną. Bo kilkulatki mają krótki czas skupienia, co chwilę interesują się czymś innym.
rozwiń zwiń