Czarna, zielona, sypana, w torebkach? Wszystko o herbacie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:08
Najbardziej szlachetną jest herbata biała. Nazywana jest też eliksirem młodości. Ma największą ilość antyoksydantów, które wpływają na stan skóry. Równie zdrowa jest herbata zielona. Najmniej właściwości ma herbata czarna.
Audio
  • Dietetyk Justyna Marszałkowska o piciu herbaty (Jedynka/Cztery pory roku)
Do herbaty z imbirem można  dodać trochę miodu, który działa bakteriobójczo
Do herbaty z imbirem można dodać trochę miodu, który działa bakteriobójczo Foto: Glow Images/East News

Limit herbaty dla dorosłego człowieka wynosi 4-5 szklanek dziennie. Dietetyk Justyna Marszałkowska poleca sypaną, liściastą herbatę. Jest najlepsza i ma najwięcej właściwości zdrowotnych. Odradza natomiast herbaty granulowane. - To już nie jest herbata tylko napój, który ma kalorie i cukier - powiedziała Marszałkowska w audycji "Cztery pory roku".

Herbatą nie jest też yerba mate. To ostrokrzew paragwajski bogaty w minerały i witaminy. Ma działanie pobudzające. Można go popijać przez cały dzień zalewając te same fusy gorącą wodą. - Jak najbardziej polecam. Trzeba jednak uważać, bo sprzedawane są też mieszanki z cukrem - zwróciła uwagę Marszałkowska.

Zwykłą herbatę najlepiej pić gorzką. Możemy dodać do niej miód, ale trzeba odczekać aż herbata przestygnie. - Zdrowotne właściwości miodu giną przy temperaturze powyższej 60 stopni Celsjusza - wyjaśniła dietetyczka. Z kolei zielonej herbaty nie zalewamy wrzątkiem. - Woda powinna mieć ok. 80 stopni Celsjusza. Napar jest wtedy najbardziej wartościowy - dodała Marszałkowska.

Zobacz też serwis na moje.polskieradio.pl: Z Jedynką zdrowiej

Warto wiedzieć, że krótko parzony napar pobudza. Jeśli parzymy herbatę przez 2-3 minuty lud dłużej, to nas uspokaja. Natomiast bardzo długo parzona i bardzo mocna herbata działa niekorzystnie na żołądek, pobudza wydzielanie kwasów.

Modna ostatnio jest herbata z bąbelkami. Justyna Marszałkowska wyjaśnia, że jest to napój na bazie herbaty z dodatkami np. syropu owocowego, mleko, bitej śmietany lub kuleczek tapioki (zboża bogatego w skrobię). - Herbaty jest w nim niewielki ułamek. Mamy za to mnóstwo dodatków, które podwyższają kalorie. Jeden kubek może mieć ich nawet 600. To wartość porządnego, dwudaniowego obiadu - wyjaśniła dietetyk.

Wszystko o herbacie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Romana Czejarka z Justyną Marszałkowską.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj

Czytaj także

Jedz bób i bądź zdrowy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 07:00
- Osoby, które decydują się na dietę wegetariańską, powinny pamiętać, że bób to świetne źródła wapnia i białka - radzi w audycji Smaki zdrowia dietetyk Małgorzata Różańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóż swojemu organizmowi się oczyścić!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:02
- Nasz organizm potrafi sam się oczyścić pod warunkiem, że damy mu szansę, że wypijamy odpowiednią ilość płynów, że nasza dieta jest odżywcza i nie mamy niedoborów pokarmowych - mówi Sylwia Leszczyńska, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meta dieta: "co i jak jesz" procentuje przemianą tego "jak żyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:15
Za brak refleksji na temat odżywiania płacimy dziś cenę najwyższą z możliwych - płacimy zdrowiem. - Przyczyną może być nasza ignorancja, niedoinformowanie, a także bazowanie jedynie na starej wiedzy przekazywanej przez rodziców - mówi Małgorzata Waluszewska, autorka książki "Meta dieta".
rozwiń zwiń