Telefon Zaufania dla osób starszych. Samotność dotyka najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 14:00
- Telefon zaufania to miejsce, do którego możemy zadzwonić i opowiedzieć o swoich problemach, ale także dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać swój potencjał, dać z siebie coś innym i mieć z tego satysfakcję - mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".
Audio
  • Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" o działaniu Telefonu Zaufania dla osób starszych (Cztery pory roku/Jedynka)
Telefon Zaufania dla osób starszych. Samotność dotyka najbardziej
Foto: East News/Glow Images

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" i Polskie Towarzystwo Psychologiczne uruchomiły Telefon Zaufania dla osób starszych. - Seniorzy to grupa bardzo niejednorodna. Stan zdrowia, miejsce w którym żyjemy, a także to, czy potrafimy wykorzystać swój potencjał i na co możemy sobie pozwolić, decyduje o tym, jak sie czujemy - powiedziała Joanna Mielczarek w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Telefon zaufania dla osób starszych prowadzą osoby dojrzałe, z doświadczeniem w pomocy psychologicznej i pracy w telefonach zaufania. - Nasze doświadczenia pokazują, że osobom starszym łatwiej jest się otworzyć, gdy po drugiej stronie słuchawki słyszą głos dojrzały - wyjaśniła w "Czterech porach roku" dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".

Piosenki sprzed lat na moje.polskieradio.pl >>>

Telefon (22) 635 09 54 działa od października. Część zainteresowanych dzwoni z pytaniem o możliwości spozytkowania swojej energii i czasu, inni poruszają kwestie osobiste, nawet intymne. - Często telefon wynika z poczucia osamotnienia i pustki, potrzeby podzielenia się, ludzie czasem nawet nie oczekują rozwiązania problemu, ale wysłuchania - mówi gość Jedynki. Część spraw wymaga jednak natychmiastowej interwencji.

Telefon Zaufania dla osób starszych funkcjonuje jako numer stacjonarny, połączenie jest więc płatne zgodnie z taryfami poszczególnych operatorów. W jakich godzinach działa Telefon Zaufania dla osób starszych? Dlaczego organizatorzy przyjęli godzinny limit jednego połączenia? I dlaczego osoby starsze czasem wolą porozmawiać z kimś obcym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! Więcej informacji dostępnych jest na stronie malibracia.org.pl.

Do słuchania "Czterech pór roku" zapraszamy 5 listopada w godz. 9.00 - 12.00.

(asz)

Zobacz więcej na temat: emerytura psychologia rozmowa

Czytaj także

Rodzicu, odłóż komórkę i posłuchaj mnie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 13:35
Czy, skoro mamy kłopoty z wychowaniem dziecka, "wina" leży tylko po jego stronie? Jak należy rozmawiać w rodzinie? Czym jest terapia systemowa? Odpowiedzi udziela na antenie radiowej Jedynki psycholog i terapeutka rodzinna, Patrycja Rzepecka.
rozwiń zwiń