Mamrot i Mocny Full jak szampan są towarami chronionymi

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 12:05
Oscypek to "kulinarny utwór" i tak jak muzyka Chopina chroniony jest prawem. Ma ściśle określony skład, miejsce pochodzenia i niepowtarzalną nazwę.
Audio
  • Roman Czejarek w audycji "Cztery pory roku" rozmawia ze swoimi gośćmi o produktach chronionych
Żywność, alkohole, słodycze producenci zastrzegają nazwy i receptury swoich produktów by podkreślić ich oryginalność
Żywność, alkohole, słodycze producenci zastrzegają nazwy i receptury swoich produktów by podkreślić ich oryginalność Foto: Piotr Pogorzelski/PR

Produkty spożywcze chronione prawem to coraz częstsze zjawisko. Najbardziej rozpoznawalna żywność i napoje stają częścią kultury, tak jak Szampan z Szampanii czy zakopiański oscypek. – Nazwa oscypek jest przypisana do konkretnej rzeczy, a to oznacza, że nie można go produkować pod Radzyminem. – mówił w audycji "Cztery pory roku" Jacek Wasilewski, ambasador Kampanii Legalna Kultura.

Jacek Wasilewski mówi, że serialowe trunki, takie jak Mamrot ("Ranczo") i Mocny Full ("Świat według Kiepskich") to zupełnie inna grupa produktów chronionych. Tłumaczy, że piwo Ferdynanda Kiepskiego i wilkowyjski przysmak nie istniały wcześniej na rynku, alkohole "powstały" dla potrzeb filmu. Browar, by móc sprzedawać prawdziwe piwo o nazwie Mocny Full musiał wykupić od producenta filmu prawa do nazwy.

Jest jednak szereg produktów, których nazwy są powszechnie używane i wbrew pozorom nie są chronione. W tej grupie znajduje się ptasie mleczko, cola czy zupa pomidorowa. - Każdy może produkować ptasie mleczko. Ta nazwa trafiła do powszechnego obiegu, stało się ono zwykłym cukierkiem - mówi radca prawny Albert Stawiszyński. Prawnik uspokaja też, że aby przygotować zupę pomidorową na szczęście nie musimy mieć licencji.

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

pq

Czytaj także

Polskie smaki z europejskim certyfikatem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 14:00
Smakowicie zapowiada się poniedziałkowy lunch, podczas którego zaserwujemy Wam polskie produkty regionalne chronione prawem Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeterminowana żywność nadaje się do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 06:30
Masz w szafce przeterminowany makaron albo kawę, której minęła data ważności? Teraz to żaden problem, bo zdaniem Belgijskiej Agencji Żywności przeterminowane jedzenie jak najbardziej nadaje się do spożycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targ Śniadaniowy promuje ideę "slow food"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 12:00
- Targ jest miejscem spotkań lokalnych mieszkańców oraz okazją, żeby zjeść wspólne śniadanie. Coś, co jest normą w innych częściach Europy przenieśliśmy na nasz grunt - mówi Bianca Torossian, organizatorka Targu Śniadaniowego na Żoliborzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ze srebrnego ekranu prosto na Twój talerz

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:14
- Gdy oglądam film oczekuję scen kulinarnych - mówi Paulina Wnuk, autorka bloga kulinarnego i książki "Kuchnia filmowa". - Siedzę z ołówkiem i zapisuję wszystkie elementy kulinarne, by później jak najlepiej odtworzyć danie we własnej kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie karm swojego dziecka byle czym!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
60 procent polskich uczniów nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Część z nich nie zabiera ze sobą kanapek i między lekcjami korzysta tylko z tego, co oferują szkolne sklepiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Targu Śniadaniowym jedzenie jest podstawą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 10:46
- Na Targu Śniadaniowym można znaleźć wszystko - od świeżego mięsa, przez ręcznie przygotowywane sery, pieczywo, przetwory - mówi Krzysztof Cybruch, współorganizator imprezy. - Przede wszystkim jednak serwujemy śniadania, także na ciepło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4 smaki dyni - królowej jesieni

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:42
Jesień to czas na dynię. Polacy po wielu latach docenili jej kulinarne walory, powoli zadomawia się też u nas amerykańskie święto Halloween.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burgery - smaczna odsłona jedzenia "na mieście"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:56
W Warszawie, ale także i w innych polskich miastach, burgerownie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wieszczą kres kebaba i zapiekanek.
rozwiń zwiń