X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ratujmy stare neony. Są magiczne i szlachetne

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:01
- Projektowali je od podstaw profesjonaliści, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Powstawały z bardzo estetycznym podejściem do kultury reklamy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Krot z Katowickiego Składu Neonów.
Audio
  • Krzysztof Krot o ratowaniu neonów (Jedynka/Cztery pory roku)
Neon z katowickiego kina Milenium
Neon z katowickiego kina MileniumFoto: Archiwum/PAP/ Andrzej Grygiel

9 listopada 1911 roku francuski fizyk i wynalazca Georges Claude złożył wniosek o udzielenie patentu na pierwszy neon reklamowy. Ponad 100 lat później wraca na nie moda, m.in. w Katowicach - mieście, które w latach 60. i 70. było nazywane miastem tysiąca neonów lub polskim Las Vegas.

W zbiorach Katowickiego Składu Neonów jest ich ponad 20. Wszystkie pochodzą z Katowic i okolic. Najsłynniejszy jest napis "Katowice" z nieistniejącego już dworca PKP. Natomiast najstarszy pochodzi z kina Milenium i ma ponad 30 lat.

Uratowane neony zwykle pochodzą od właścicieli starych budynków i instytucji, które mają je jeszcze w swoich zasobach. - Niestety bardzo często jest tak, że nie zdążymy uratować neonu. Jest niszczony razem z obiektem np. przez dewelopera, który stawia nowy budynek - wyjaśnił w radiowej Jedynce Krzysztof Krot z Katowickiego Składu Neonów.

Większość urządzeń zgromadzonych w Katowickim Składzie Neonów nie jest w pełni sprawna. - Czasem mrugają w nich tylko litery, czasem są to tylko obudowy instalacji - tłumaczył w rozmowie z Romanem Czejarkiem Krzysztof Krot. Najtrudniejszym zadaniem w takich przypadkach jest odtworzenie ich kolorystyki. - Szlachetność neonu polega na przezroczystości rurki. Nie widać jego środka. Kolorystykę nadaje mu gaz - wyjaśnił entuzjasta starych świetlnych reklam.

Zbiory Katowickiego Składu Neonów wzbogacają miejskiej archiwa, które dotyczą kilkuset świetlnych reklam. Znajdują się wśród nich dokumenty techniczne, rysunki i projekty katowickich neonów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neony wprawiały miasto w ruch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
W czasach PRL-u Warszawa miała około 2 tysiące neonów. Dzisiaj wiele z nich szpeci elewacje. Są jednak zapaleńcy, którzy rekonstruują stare neony i chcą je pokazywać w galeriach i muzeach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neony: ręcznie wyginane rurki wypełnione gazem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 15:17
- W 2005 roku powstał projekt fotograficznej dokumentacji warszawskich neonów. Podczas jego realizacji okazało się, że neony znikają z naszych ulic - mówi Witold Urbanowicz z Muzeum Neonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z komendy na scenę - młodzi wolą śpiewać niż zażywać

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 09:30
- Chcemy stworzyć trend, że można spędzić tydzień bez alkoholu, bez narkotyków, można uczyć się Wyspiańskiego. Uważam, że trwalsze będą przyjaźnie, które nawiążą się tu wśród ludzi, którzy razem śpiewają, grają, piszą, niż wszystkie przyjaźnie zawierane przy kieliszku - mówią artyści prowadzący wakacyjne warsztaty "Profilaktyka a Ty".
rozwiń zwiń