Czy łosoś to taki jeleń? W krzyżowym ogniu dziecięcych pytań

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 11:26
- Wszystkie pytania dzieci są ważne. Odpowiedzi dorosłych powinny być dostosowane do wieku dziecka - mówi psycholog Justyna Święcicka, autorka poradników i książek dla dzieci i młodzieży.
Audio
  • Jak odpowiadać dzieciom na trudne pytania - rozmowa z psycholog Justyną Święcicką (Jedynka/Cztery pory roku)
Korepetycje to rzeczywiście nieodłączny element edukacji polskiej młodzieży?
Korepetycje to rzeczywiście nieodłączny element edukacji polskiej młodzieży?Foto: Glow Images/East News

Zdarza się, że dorosły nie zna odpowiedzi na pytanie zadane przez dziecko. Co wówczas? - Czasem warto poszukać wspólnie informacji. Uczenie dzieci znajdowania informacji też jest ważne. Dorośli nie muszą znać odpowiedzi na wszystkie pytania - uspokaja gość "Czterech pór roku". Ważne natomiast, aby nie odpowiadać dziecku "i tak nie zrozumiesz", bo to zamyka drogę kontaktu.

DZIECI - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Ale dorosły nie musi pozostawać jedynie w roli eksperta. Justyna Święcicka zachęca, by inspirować i zachęcać dziecko do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi, a także... kierować pytania do niego. - Zapytanie "A jak myślisz?" to także dobry sposób na wybrnięcie z trudnej sytuacji, jeśli pojawiają się kolejne pytania - podpowiada gość Romana Czejarka.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

to

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia wychowanie

Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? "Oby nie kapusta!"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 12:08
- Rozmowę z dzieckiem o seksie trzeba zacząć jak tylko ono o to zapyta. Inaczej możemy doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - ostrzegała w radiowej Jedynce Maria Pawłowska, edukatorka seksualna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory małej miss. "To seksualizowanie dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:53
Realizowanie ambicji rodziców i niespełnione marzenia matek - mówią przeciwnicy. Małe dziewczynki i tak lubią się przebierać i malować, by udawać swoje mamy - mówią obrońcy. Zdecydowanie krytyczna wobec wyborów małej miss jest Agata Kozłowska, edukatorka seksualna z grupy "Ponton".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Strata czasu?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 14:59
Psychoterapeutka dzieci uważa, że posyłanie przedszkolaków na zajęcia dodatkowe niewiele daje, jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną. Bo kilkulatki mają krótki czas skupienia, co chwilę interesują się czymś innym.
rozwiń zwiń