Segregacja odpadów w Pruszkowie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 06:23
Na wszystkich osiedlach rozstawione są pojemniki na posegregowane odpady, mieszkańcy dostają worki do selektywnej zbiórki, a wszystkie śmieci trafiają do sortowni.
Audio

Pruszków dużo lepiej radzi sobie z gospodarką odpadami niż Warszawa. Mieszkańcy płacą tylko za odbiór nie posegregowanych odpadów, dlatego recykling się opłaca. Firma przyjedzie i za darmo odbierze worki z plastikiem, szkłem i papierem.

Agnieszka Jas odwiedziła Pruszków: Posegregowane śmieci są zabierane raz w miesiącu.

Andrzej Królikowski – z-ca prezydenta Pruszkowa: - Jeśli chodzi o osiedla mieszkaniowe, ustawiamy tam gniazda do odzysku odpadów, segreguje się w ten sposób szkło, makulaturę, tworzywa sztuczne. Jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną, w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta można odbierać worki na te odpady, worki są wystawiane przed domostwa i odbierane przez Miejski Zakład Oczyszczania.

Elżbieta Jakubczak-Garczyńska z Urzędu Miasta w Pruszkowie: - Ten cały system jest finansowany przez miasto, w związku z tym mieszkańcy nie muszą ponosić żadnych kosztów. Mieszkańcy rozumieją taką potrzebę i segregują w sposób właściwy, a my staramy się zapewnić im tę możliwość.

- Ja nie segreguję śmieci, przecież ja płacę za wyrzucanie, to jeszcze mam im segregować?

Elżbieta Jakubczak-Garczyńska: - Zdarzają się osoby, które nie segregują, może się nie przyzwyczaiły, ale to jest kwestia czasu. Myślę, że patrzą na sąsiadów, którzy już dawno weszli w ten system. Mamy MZO, który działa dość prężnie, odbiera śmieci.

- Ja nie wiem co się dalej dzieje z tym plastikiem, szkłem, czy na pewno się dobrze dzieje.

Andrzej Królikowski: - Do czasu, kiedy nie mieliśmy sortowni odpadów, każdy mógł powiedzieć, że ten system nie działa, bo różne worki idą do tego samego samochodu. Mówiąc o domknięciu tego systemu mam na myśli budowanie nowoczesnej segregatorowni odpadów.

Władysław Kącki – prezes MZO w Pruszkowie: - Przywozimy dwa rodzaje odpadów: odpady komunalne, ale też odpady selektywnej zbiórki, te które mieszkańcy pakują np. do worków. Odpad z selektywnej zbiórki jest przywożony na sortownię i poddawany rozdziałowi, potem się go prasuje i przygotowuje do sprzedaży.

Andrzej Królikowski: - W ubiegłym roku osiągnęliśmy już wynik w okolicach 10% segregowanych odpadów, to wynik znaczący i świadczący o tym, że system funkcjonuje w Pruszkowie.

Do sortowni rocznie trafia 50 tysięcy ton odpadów. Dzięki sortowaniu w tamtym roku na wysypisko wywieziono tylko 798 ton pruszkowskich śmieci.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

26 ton makulatury, by „ocalić jedno drzewo”

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 09:15
Są szkoły, które nadal organizują zbiórki surowców wtórnych. Uczniowie szkoły podstawowej w Parczewie w woj. lubelskim zebrali w tym roku ponad 26 ton makulatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa idzie w ślady Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 06:22
Energia pochodzi głównie ze źródeł odnawialnych, po ulicach jeżdżą elektryczne samochody, a każdy mieszkaniec segreguje śmieci - to nie bajka. Tak jest w Szwecji. Nowatorskie rozwiązania z tego kraju, ograniczające emisję gazów cieplarnianych i podnoszące efektywność energetyczną, chce wdrożyć u siebie Warszawa.
rozwiń zwiń