Elektrownia jądrowa a turystyka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 06:30
Żyła złota, szansa na boom gospodarczy i jeszcze lepszy rozwój branży turystycznej - mówią zwolennicy budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Przeciwnicy zaprzeczają i twierdzą, że turystyka w regionie upadnie. Czy elektrownia może stać się turystyczną atrakcją? Agnieszka Jas:
Audio

Elektrownia atomowa w Żarnowcu to nowe miejsca pracy i szansa na rozwój gospodarczy regionu, ale ucierpi to, co najważniejsze, turystyka – uważa Urszula Marszal, dyrektor zamku w Krokowej.

Urszula Marszal: - Zajmuję się turystyką prywatnie i tutaj też zawodowo. Powiem, że obawiam się, że nasi turyści nie będą mieli do nas zaufania przynajmniej przez pierwsze lata. Potem się to, oczywiście, znormalizuje, ale myślę, że turystyka troszeczkę ucierpi na tym.
 
Takich obaw nie ma Jarosław Białk, zastępca wójta gminy Krokowa.

Jarosław Białk: - Teraz jest parę tysięcy turystów. Często o tym rozmawiamy z turystami. Ja mieszkam w Dębkach, wójt mieszka w Białogórze, więc mamy kontakt bezpośredni i powiem, że nie czujemy strachu żadnego, także jesteśmy tutaj spokojni o to przedsięwzięcie.

Zdaniem Henryka Deringa, wójta gminy Krokowa, jeżeli elektrownia powstanie w Żarnowcu, trzeba będzie przeprowadzić kampanię informacyjną wśród turystów.

Henryk Dering: - Musimy doprowadzić do tego, żeby ruch turystyczny, nie tylko w gminie Krokowa, ale od Helu po Łebę, nie ucierpiał, bo my z tego żyjemy. Nie mówimy tylko o morzu, żeby było bezpieczne, ale my mówimy o jeziorze. Jeżeli inwestujemy teraz kilka milionów w Jezioro Żarnowieckie, to na pewno myślimy także o tym, że będzie ono zyskiwać, będzie się rozwijać turystycznie. Nawet gdyby tam miała powstać elektrownia.

Ale również ona może być doskonałą atrakcją – podkreśla Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino, który odwiedził kilka elektrowni atomowych w Europie.

Zbigniew Walczak: - Tam można po określonych procedurach wejść do elektrowni atomowej, zwiedzić, obejrzeć, jak to wszystko funkcjonuje, to, co, oczywiście, jest możliwe. Ja byłem zszokowany, jak się dowiedziałem, że Gravelines, to jest we Francji największa elektrownia atomowa, trzydziestoletnia, jest od miejscowości, gdzie jeżdżą nasze dzieci, około pięćdziesiąt kilometrów oddalona. A więc dowiedziałem się, że to jest tam, gdzie jest jedna z ważniejszych, sławniejszych, istotnych dla paryżan, ale nie tylko, miejscowości turystycznych. Czas najwyższy, aby ruszyła kampania informacyjna.

Nad przygotowaniem takiej kampanii już pracuje Ministerstwo Gospodarki – wyjaśnia Mirosław Lewiński z Departamentu Energii Jądrowej.

Mirosław Lewiński: - Myślę, że w przeciągu miesiąca, może półtora, wybierzemy firmę i mam nadzieję, że w sposób sensowny wykorzysta fundusze, jakie mamy na ten cel przeznaczone, czyli sześć milionów złotych na ten rok i po osiem milionów na lata 2011 i 2012. Co roku będziemy chcieli sprawdzać efektywność, czyli w jaki sposób poziom wiedzy społeczeństwa rośnie na temat promieniowania jonizującego, energetyki jądrowej, ewentualnych zagrożeń, korzyści.

Na razie nie wiadomo jednak jeszcze, gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Najbardziej prawdopodobna lokalizacja to właśnie Żarnowiec, ale mówi się też o Kopaniu w województwie zachodniopomorskim. Lokalizacja ma być wybrana do końca 2013 roku.

Czytaj także

Szef Agencji Energii Jądrowej z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 16:39
Budowa elektrowni jądrowej w ciągu 10 lat jest możliwa, ale to minimalny okres, wymagający od polskiego rządu bardzo intensywnych działań - ocenił w środę na konferencji prasowej w Krakowie dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Gdańsk potrzebuje elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 14:28
Elektrownia jądrowa w Żarnowcu to inwestycja ważna dla Pomorza z uwagi na deficyt energii elektrycznej - podkreśla profesor Henryk Ćwikliński z Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Gdańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski atom - koncerny biją się o kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 08:19
Największe koncerny specjalizujące się w energetyce jądrowej na świecie starają się o wart 10 mld euro kontrakt na budowę elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". Trwa także wyścig gmin o jej lokalizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 21:00
W Żarnowcu ma jednak powstać elektrownia atomowa. Ponoć rozpocznie pracę w 2020 roku. Czy już powinniśmy zacząć się martwić? Do usłyszenia po 21.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia w Żarnowcu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 09:15
Elektrownia w Żarnowcu
rozwiń zwiń