X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odwierty badawcze w Kutnie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 06:30
To będzie dziura w ziemi, raczej o niewielkiej średnicy, ale za to głęboka, na trzy kilometry. W Kutnie rozpoczęto odwiert badawczy, który ma określić strukturę geologiczną tej części kraju. I nie chodzi tu wcale o gaz łupkowy, choć też o gaz, ale zupełnie inny. Krzysztof Michalski:
Audio

Dokładnie o dwutlenek węgla, sprawcę dziury ozonowej, która wciąż powiększa się nad biegunami naszej, jeszcze zielonej, planety, ale gdyby ów gaz skroplić i wcisnąć głęboko pod ziemię, byłoby po kłopocie. W tym celu pod Kutnem wierci Warszawskie Przedsiębiorstwo Wiertniczo-Górnicze – mówi prezes firmy Józef Mil.

Józef Mil: - Pod kątem rozpoznania struktur, czy w tych strukturach po prostu można gromadzić pod ziemią dwutlenek węgla.

To nie pierwszy tego typu odwiert w Kutnie. W latach osiemdziesiątych naukowe wiertło dotarło do głębokości sześciu tysięcy metrów i był to wtedy najgłębszy odwiert w Europie, choć szukano czegoś zupełnie innego – wspomina Sławomir Gogół z Wydziału Środowiska Kutnowskiego Ratusza.

Sławomir Gogół: - To były w ogóle poszukiwania ropy. U nas wiercono głęboko. Wykryto złoża geotermalne, natomiast jeżeli chodzi o zasoby, to były to zasoby, przełożone na język energetyczny, trzydzieści megawatów. To jest dużo.

Z ropą nie wyszło i ze złożami geotermalnymi również. Przynajmniej na razie, ale Krzysztof Debich, z wykształcenia górnik, a dziś Prezes Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego, twierdzi, że wyniki dotychczasowych poszukiwań są interesujące.

Krzysztof Debich: - To, co pokazują jako potencjalne, to łupki, w których jest zawarty gaz. Na pewno jest sól, na pewno to, z czego można byłoby skorzystać, to źródła geotermalne wód. Myślę o ciekawym składzie, z którego można byłoby skorzystać do ogrzewania, ale też, jak to Gostynin robi, jakieś ciepłe urządzenia, ciepłe baseny.

Jeszcze projekt gigantycznych podziemnych magazynów, choćby do składowania dwutlenku węgla, od czego, zgodnie z unijnym prawem, nie uciekniemy.

Józef Mil: - To znaczy, że trzeba go w kominie złapać, zrobić w postaci płynnej i zatłoczyć pod ziemię do warstw bardzo głębokich. Żeby można było w przyszłości go spod ziemi wykorzystać i na przykład metodą fotosyntezy wyprodukować z niego alkohol. Dlaczego nie można wyprodukować alkoholu w tej chwili? Bo metoda fotosyntezy jest jeszcze zbyt droga. Kiedy może być tania? Za pięć lat. Skąd wziąć dwutlenek węgla? Będzie pod ziemią.

Prezydent miasta, Zbigniew Burzyński, który interesuje się tym, co w Kutnie pod ziemią bardzo głęboko, dodaje:

Zbigniew Burzyński: - To są przyszłościowo rzeczy rozwojowe. Trudno powiedzieć, w jakim to może być czasie, ale na pewno trzeba dać przyzwolenie na takie działania, bo to jest pewien postęp. W obecnych czasach technologia i cała ta technika jest na tyle bezpieczna, że jednak daje gwarancję, że jeżeli coś będzie zrobione, pobudowane, to będzie dla ludzi bezpieczne, a przyszłościowo, myślę, że to przyniesie efekty ekonomiczne.

Prace badawcze potrwają do końca roku. Później miasto zdecyduje, co zrobić z podziemnych potencjałem, który dla przyszłości miasta może mieć kapitalne znaczenie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korzyści z handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 06:23
Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa w ekorankingu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 16:53
Według badań najczystsze powietrze w Europie mają mieszkańcy Wilna...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składowanie CO2

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 16:52
Miliardy ton dwutlenku węgla składowane pod ziemią w województwie łódzkim - to nie fikcja, a projekt...
rozwiń zwiń