X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świdnicka kotłownia na biomasę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 22:11
Dwa lata trwały prace projektowe, ponad pół roku budowa nowej hali i rewolucyjnej w skali Polski instalacji. W Świdnicy na Dolnym Śląsku ruszył próbny rozruch miejskiej kotłowni na słomę i odpady drewniane, która ma dostarczać ciepło do dwudziestu dwóch tysięcy mieszkańców. To jedna trzecia miasta.
Audio

Z wiceprezesem Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy Ryszardem Popławskim i prezydentem miasta Ryszardem Murdzkiem rozmawia Agnieszka Szymkiewicz:

Panie prezesie, ruszyło. To chyba bardzo ważny moment, ale jeszcze wciąż testowy.

Ryszard Popławski: - Tak, jest to nowa, innowacyjna technologia. W związku z tym trzeba się liczyć również i z faktem, że pewne trudności się po drodze napotyka, ale, na szczęście, instalacja do przygotowania biomasy w postaci słomy ruszyła. W tej chwili ruszyła linia składająca się z dwóch stołów podawczych.

Słoma na niej leży.

Ryszard Popławski: - Słoma na niej jest składowana i podawana do drugiego urządzenia, którym jest mikser. Rozpulchniona słoma następnie ślimakiem przechodzi do młyna, gdzie zostaje już rozdrobniona na taką bardzo drobną frakcję, podawaną do zbiornika, a stamtąd już do zgazowarki fluidalnej.

W ten sposób energia będzie otrzymywana, nie jak dotąd z miału węglowego, tylko z bardzo ekologicznego źródła.

Ryszard Popławski: - Będzie energia pochodziła z biomasy w postaci słomy, bądź alternatywnie jest druga linia z innej biomasy, na przykład w postaci zrębków, zawilgoconego zboża lub innej biomasy. Trzeba dodać, że ta energia to nie będzie tylko i wyłącznie energia cieplna, tak jak do tej pory z miału węglowego i ona służyła na potrzeby grzewcze, ale również będzie wykorzystywana do produkcji prądu elektrycznego.

Ryszard Murdzek: - Nieprzebrane ilości słomy, której będziemy potrzebowali, to, myślę, że jest sygnał dla okolicznych rolników, iż nie musi gnić na polach, tylko może być zagospodarowana. Całe przedsięwzięcie ma też ten wymiar, bo to jest jeden z etapów modernizacji naszej ciepłowni, ekonomiczny, bo chcielibyśmy, żeby dzięki takim zabiegom utrzymywać opłatę za ciepło w sensownych granicach, czyli najlepiej nie podwyższać.

Jak zyska na tym przede wszystkim środowisko?

Ryszard Murdzek: - Środowisko zyska dosyć znacznie, biorąc pod uwagę to, że węgiel zastępujemy biomasą i można podać, że w stosunku rocznym będzie około trzydziestu pięciu procent mniej emisji dwutlenku siarki, około pięćdziesiąt procent mniej emisji tlenku węgla, około czterdziestu procent mniej dwutlenku węgla i około dwudziestu procent mniej pyłu. Jako że instalacja jest nowoczesna, wyposażona w nowoczesne urządzenia do wyłapywania pyłu, a jednocześnie emisja gazów typu dwutlenek węgla z biomasy nie jest zaliczana do gazów cieplarnianych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty w sprawie biogazowni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 06:24
W Żywcu leją pomyje na tych, co chcą je utylizować. Ponad tysiąc osób podpisało się pod protestem przeciwko planowanej budowie biogazowni rolniczo-utylizacyjnej w żywieckiej dzielnicy Zabłocie. Na inwestycję nie zgadzają się żywieccy samorządowcy i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Z kolei inwestor zapewnia o czystej technologii i zielonej energii
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski gaz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 06:23
Polska drugim gazowym Teksasem? Już kilku naftowych potentatów szuka w naszym kraju złóż niekonwencjonalnego gazu ziemnego. Eksperci przypuszczają, że nasze zapasy mogą wystarczyć nawet na 100 lat. Tak zwany shale gaz, czyli gaz uwięziony w skałach, prawdopodobnie występuje w basenie bałtyckim, depresji podlaskiej oraz na Lubelszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozjechali pola naprawiając wał przeciwpowodziowy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 09:13
Na prywatny teren wjechał ciężki sprzęt do naprawy wałów przeciwpowodziowych. Firma tłumaczy się stanem wyższej konieczności.
rozwiń zwiń