X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciepło z pompy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 06:24
Ogrzejesz dom w sposób przyjazny dla środowiska, a zapłacisz mniej. Porównując pompy do tradycyjnego ogrzewania, jesteśmy ekologiczni, nie stosujemy węgla, nie zatruwamy środowiska, zużywamy mniej energii, której wytworzenie wpływa na środowisko. Same zalety.
Audio

Jesień w pełni. Robi się coraz chłodniej, a co za tym idzie, wzrastają rachunki za ogrzewanie. Okazuje się, że za to, żeby mieć ciepło w domu, można płacić mniej, przy okazji ogrzewając mieszkanie w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Wszystko za sprawą systemów grzewczych opartych na nowoczesnych pompach ciepła. Wojciech Kosiński starał się dowiedzieć, czym dokładnie są i jak one działają.

Andrzej Śliwak z firmy produkującej pompy ciepła: - Pompa ciepła składa się z dwóch wymienników. Jednego, zwanego parownikiem i drugiego, zwanego skraplaczem. Jest też sprężarka i zawór rozprężny. Działa to na zasadzie wymiany termicznej gazu, czyli odparowania i skroplenia czynnika chłodniczego jakim jest freon. Powoduje on odebranie temperatury z ziemi, wody bądź powietrza, przetworzenia jej na temperaturę użytkową i przekazanie tego do systemu odbioru ciepła.

Jerzy Tomkowski, dystrybutor pomp ciepła: - To są dwufunkcyjne pompy, które albo grzeją, albo po przełączeniu mogą schładzać. Rezygnujemy z jakichkolwiek klimatyzatorów, bardzo energożernych. Pobierają one niesamowite ilości energii, potrzebują serwisu, filtrów. U nas nie ma tych kosztów.

Andrzej Śliwak: - Eksploatacja pompy ciepła jest o trzydzieści procent tańsza od eksploatacji każdego źródła paliwa stałego, jakim jest: olej, gaz ziemny, gaz propan-butan czy energia elektryczna.

Potwierdza to Dariusz Kopała zajmujący się systemami grzewczymi.

Dariusz Kopała: - Przeliczymy sobie, powiedzmy, zwykły piec, kiedy domek studwudziestometrowy ogrzejemy przy użyciu sześciu ton węgla. To jest jakieś cztery tysiące osiemset do pięciu tysięcy złotych koszt węgla. Przy pompie to będzie tysiąc dwieście złotych. Porównując nasz system do tradycyjnego ogrzewania, jesteśmy do przodu z ekologią, nie stosujemy węgla, nie zatruwamy środowiska, zużywamy mniej energii, której wytworzenie, wiadomo, znacząco wpływa na środowisko.

Andrzej Śliwak: - Każdy kocioł na paliwo stałe emituje jakieś zanieczyszczenia. Czy one wynikają z procesu spalania, czy z procesu technologicznego, czy z temperatury spalin, to każde z tych urządzeń czerpie tlen do swojego funkcjonowania. Pompa ciepła tego typu rzeczy nie potrzebuje.

Właśnie ze względu na ekologię, ale też z uwagi na oszczędności zdaniem wielu specjalistów z branży grzewczej pompy ciepła w przyszłości powinny stać się powszechniejsze.

Andrzej Śliwak: - Na zachodzie i na północy pompy ciepła są tak oczywiste jak dla nas kotły na groszek i na pelet. U naszych zachodnich sąsiadów jest system sprzedaży energii dla pomp ciepła oddzielnie finansowany. Są dofinansowania, dotacje, preferencyjne kredyty dla samorządów związanych z rozwojem systemów opartych na pompach ciepła. U nas to wszystko raczkuje.

14-10-2010 06:24 2'56

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Możemy zapłacić aż o 1/3 więcej za ogrzewanie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 06:32
Rachunki za ciepło mogą za 3 lata wzrosnąć o 30 procent - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najtaniej w tym sezonie ogrzejemy dom drewnem lub węglem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 08:40
Cena tony węgla w ostatnich latach znacznie wzrosła, wkrótce mają zdrożeć gaz i olej opałowy. Już teraz właściciele domów nerwowo liczą i zastanawiają się, czym ogrzewać je zimą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogrzewanie wody energią słoneczną będzie tańsze

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 14:08
Koszty ogrzewania są w Polsce coraz wyższe. Ale takie wydatki da się ograniczyć np. używając kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. Już w przyszłym roku finansowego wsparcia na ten cel, zacznie udzielać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków wejdzie na drogę ekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 08:29
W tym roku będzie wiadomo, czy w Krakowie zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem i jakie będą ograniczenia w tym zakresie - ujawnia "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pompa ciepła na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 06:24
Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym laboratorium już trzecią zimę będzie ogrzewane przez pompę ciepła, która jednej strony grzeje, z drugiej służy studentom do nauki.
rozwiń zwiń