X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paliwa z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 06:24
Zamiast do dziury w ziemi czy na wysypisko, trafiają do cementowni, gdzie są selekcjonowane i spalane. Produktem końcowym jest wartościowe paliwo alternatywne zastępujące drogie w obróbce węgiel i gaz ziemny. Zapotrzebowanie na popularne śmieci wciąż rośnie.
Audio

Odpady, popularne śmieci, zamiast do ziemi czy na wysypisko, po selekcji trafiają do pieców, zastępując paliwa kopalne, jak węgiel czy gaz. Najlepiej do tego rodzaju spalania paliw alternatywnych przygotowane są cementownie. Zapotrzebowanie jest tak duże, że zamiast krajowych, spala się śmieci sprowadzane z zagranicy. Janusz Maćkowiak sprawdzał naszą wiedzę na temat pewnego gatunku paliw.

Co to jest paliwo alternatywne?

- To są wszelkie inne źródła paliwa, ale nie wiem, jakie dokładnie.

- Chyba zastępujące te, które zanieczyszczają atmosferę. Tak mi się wydaje.

Czy my wiemy, czym jest paliwo alternatywne?

Izabela Szadura,  Dyrektor Departamentu Kontroli Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska: - Śmieci, ale posiadające takie właściwości energetyczne, które pozwalają zastosować je zamiast paliwa kopalnianego, czyli węgla kamiennego i gazu ziemnego. Dzięki temu możemy ograniczyć wykorzystywanie paliw naturalnych, jakie, niestety, muszą być również dostępne dla przyszłych pokoleń.

Jak w Polsce wygląda wykorzystanie śmieci?

Izabela Szadura: - Rynek wytwarzania paliw alternatywnych w kraju właściwie dopiero rozpoczął swoje działanie. Dążymy do tego, żeby dostarczał instalacjom, na przykład w cementowni, paliwa o parametrach wymaganych do wykorzystania. W chwili obecnej muszą się one wspomagać dostawami odpadów z zagranicy.

Niemożliwe!

Izabela Szadura: - Tak. Około sześćdziesiąt procent paliw alternatywnych, wykorzystywanych w instalacjach w polskich cementowniach, sprowadza się z zagranicy.

Dlaczego mając w Polsce tyle śmieci, sprowadzamy je z zagranicy?

Jerzy Swatoń, Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Sieć zakładów produkujących u nas paliwa alternatywne się rozwija, a zapotrzebowanie jest większe.

Apolonia Klepacz z firmy Remondis: - W Opolu jesteśmy w szczęśliwym położeniu, ponieważ poza selektywną zbiórką, czyli tym, co zbieramy do kolorowych pojemników, co ma swój kierunek i sposób zagospodarowania, te odpady zmieszane są przekazywane do instalacji, w której odseparowujemy z nich frakcje palne, które możemy zutylizować w procesie współspalania w cementowni. W ten sposób z odpadów zmieszanych, tych, krótko mówiąc, zbieranych najczęściej do pojemniczka pod zlewozmywakiem, wybieramy to, co się da spalić. Jest tego około dwadzieścia-dwadzieścia pięć procent.

Co zrobić, żeby więcej śmieci zamieniać na paliwa alternatywne?

Apolonia Klepacz: - Powinny powstać odpowiednie instalacje. W naszym wojewódzkim planie gospodarki odpadami mamy przewidziane, że w regionach takich jak: Kędzierzyn czy Nysa muszą się one pojawić. Trzeba się po prostu zastanowić nad właściwym zagospodarowaniem wszystkich odpadów, nie tylko komunalnych, lecz również pochodzących z przemysłu czystych sektorów gospodarczych.

Wszystko sprowadza się do tego, żeby jak najmniej śmieci trafiało do dziury w ziemi.

Apolonia Klepacz: - Tak, oczywiście. Myślę, że można tutaj patrzeć na rozwiązania europejskie. Holendrzy stwierdzili, że to, co się da spalić, nie powinno trafiać na składowisko. W ten sposób osiągnęli taki stan, że jedynie jeden czy dwa procent odpadów jest składowanych. Co się da przerobić, przerabiają. Co się da spalić, po prostu spalają.

08-11-2010 06:24 3'23

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gospodarka odpadami w Parczewie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 06:24
Mieszkańcy gminy Parczew w województwie lubelskim, którzy do końca marca nie podpiszą umów z Zakładem Usług Komunalnych, zapłacą za odbiór śmieci dwa razy wyższe stawki niż ci, którzy takie umowy zawarli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Segregacja odpadów w Pruszkowie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 06:23
Na wszystkich osiedlach rozstawione są pojemniki na posegregowane odpady, mieszkańcy dostają worki do selektywnej zbiórki, a wszystkie śmieci trafiają do sortowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spalanie śmieci

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 16:52
Wszędzie jest tak samo – zimą smród z kominów, latem smród ze śmieci palonych w ogniskach przy domach, sklepach, hurtowniach...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:50
Decyzje, czy spalarnia czy zakład mechaniczno-biologiczny, a może jeszcze coś innego, powinny zapaść w połowie czerwca...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architekci lubią spalarnię śmieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 10:54
Aż 34 biura projektowe przeszły do drugiego etapu konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni odpadów komunalnych w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paliwa alternatywne

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 06:23
Produkcja cementu z odpadów komunalnych, kiedyś nie do pomyślenia, dziś jest z powodzeniem stosowana przez jedną z opolskich cementowni. Dzięki tej technologii firma ogranicza zużycie węgla kamiennego, zmniejsza emisję CO2, obniża koszty i dba o środowisko.
rozwiń zwiń