X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energia odnawialna

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 06:23
Wykorzystywanie węgla i gazu ziemnego do produkcji ciepła to technologia przeszłości. Obecnie modne, bezpieczne dla człowieka i ekologiczne jest sięganie do źródeł energii odnawialnej. Wiatr, słońce i biomasa to surowce do produkcji energii przyszłości.
Audio

Od energii odnawialnej nie ma ucieczki. Tradycyjny i najbardziej powszechnie wykorzystywany węgiel trzeba zacząć chronić. Sięgać musimy do takich źródeł, które są niewyczerpalne. Sięgać, ale nie na ślepo – podkreślają, w rozmowie z Markiem Borowcem w kuluarach konferencji poświęconej źródłom energii odnawialnej, kierownik Zakładu Termodynamiki Politechniki Warszawskiej profesor Piotr Domański i profesor Aleksander Stachel z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego:

Profesor Piotr Domański: - Wdrażanie źródeł odnawialnych w moim przekonaniu powinno mieć zasadnicze znaczenie dla postawienia na rozproszone systemy energetyczne. Wielkiej energetyki i energetyki jądrowej na pewno nie da się zastąpić wiatrakami czy kolektorami słonecznymi.

Jeszcze świadomość człowieka, świadomość wszystkich mieszkańców. Od tego powinniśmy chyba zacząć?

Profesor Aleksander Stachel: - Zostawienie włączonego telewizora na tak zwanym stand by, czyli na podtrzymaniu, sterowanie pilotem, to są godziny pracy, które przekładają się na realną ilość potrzebnej nam energii. Jeżeli przemnożymy to przez ilość telewizorów i radioodbiorników z takim sterowaniem, zasilaczy do telefonów komórkowych odłączonych od nich, ale pozostawionych w gniazdkach, to są przeolbrzymie ilości energii. Ocenia się, że w skali Europy można by było zlikwidować co najmniej kilka elektrowni produkujących prąd właściwie na darmo. Myślę, iż dzisiaj świat powinien się zastanowić nad zużyciem niektórych paliw do celów czysto energetycznych. Są to przede wszystkim fantastyczne surowce do produkcji wielu rzeczy, bez których obecnie nie potrafilibyśmy się raczej obejść. Ropa naftowa i gaz ziemny służą głównie do wytwarzania nawozów, co się przekłada na plon, żywność, głód, choroby, leki i tak dalej. Najbliższe lata zweryfikują problem energii i jej oszczędnego wykorzystania. Musi ono być naszym priorytetem.

Które z odnawialnych źródeł energii uważane się za mające najlepszą przyszłość przed sobą?

Profesor Piotr Domański: - Oczywiście, zależy od struktury zużycia energii w danym państwie, ale moim zdaniem oprócz siłowni wiatrowych, które mają największą szansę wprowadzania dużych mocy do systemu, nie mamy innych źródeł energii odnawialnej funkcjonujących na poziomie kilku megawatów w ramach jednej jednostki. Podobnie jest z biomasą, lecz wykorzystywaną rozsądnie. W Polsce należy przeanalizować zagadnienia współspalania jej, ponieważ nie ulega wątpliwości, że w bilansie ogólnym będzie stanowiła przyszłość tego, co możemy uzyskać po stronie konwersji energii z biomasy na energię wysoko przetworzoną. Z bardzo prostego spojrzenia wynika, że powinniśmy sięgnąć do energii gruntu. W naszym kraju absolutnie zaniedbaliśmy sprawę pomp ciepła. W Skandynawii i Stanach Zjednoczonych są one na zupełnie innym poziomie. Wydaje mi się, iż nie powinno być nowej inwestycji budynku publicznego, w którym nie promowalibyśmy układów z pompą ciepła.

18-11-2010 06:23 3'36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energia odnawialna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:52
Długookresowe analizy pokazują, że jeszcze w tym stuleciu odnawialne zasoby będą w zasadzie jedynymi, które zaspokoją nasze energetyczne potrzeby...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na energię odnawialną

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 16:30
Czy mija czas, kiedy dom ogrzewaliśmy węglem, drewnem czy gazem? Pewnie nieprędko, ale eksperci wskazują na coraz szersze stosowanie pomp ciepła i kolektorów słonecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska stanie się krajem prądu z morza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 14:57
Przy dobrych wiatrach w zmianach prawnych i infrastrukturalnych kraj może zyskać nowe źródło prądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwidzyńskie Centrum Energii Odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 06:30
Są pieniądze na budowę Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z Centrum Energii Odnawialnej. Inwestycja uzyskała unijne wsparcie w wysokości dwudziestupięciu milionów złotych z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Park powstanie w podkwidzyńskich Górkach. Agnieszka Łączkowska:
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 06:24
Energie odnawialne to te, które są niewyczerpywalne. Są to więc: energia ziemi, słońca, wiatru i wody. Współczesna technika pozwala z niej skorzystać już choćby przy budowie domków jednorodzinnych.
rozwiń zwiń