Salon Czystej Energii na Targach POLEKO

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 06:24
Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się konwersją promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Mało znana w Polsce, w Niemczech rozpowszechniona, jest tematem przewodnim Salonu Czystej Energii podczas trwających w Poznaniu Targów Poleko.
Audio

W Poznaniu trwają Targi POLEKO. Jak co roku jedna z towarzyszących imprez to Salon Czystej Energii. Mowa jest o energii wiatru, tej pozyskiwanej z biomasy i ze słońca. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się mało jeszcze znana w Polsce, choć popularna za naszą zachodnią granicą, fotowoltaika. O to, co to takiego, Kalina Olejniczak zapytała Doktora Stanisława Pietruszkę, Prezesa Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki:

Doktor Stanisław Pietruszko: - Jest to dziedzina nauki i techniki zajmująca się konwersją promieniowania słonecznego na energię elektryczną, czyli zwanymi popularnie bateriami słonecznymi.

Tymi, które już znamy w Polsce i nazywamy kolektorami słonecznymi czy jest to zupełnie nowa technologia?

Doktor Stanisław Pietruszko: - Kolektory termiczne służą do podgrzewania wody, natomiast kolektory fotowoltaiczne czy też baterie słoneczne, choć to nie jest prawidłowa nazwa, służą do wytwarzania prądu elektrycznego. To jest podstawowa różnica, a często bywają mylone. O ile kolektory termiczne są dosyć rozpowszechnione w Polsce, to kolektorów fotowoltaicznych jest bardzo mało. Nie mamy po prostu odpowiedniego mechanizmu wsparcia. W Niemczech dzieje się zupełnie coś innego. Tylko w ostatnim roku zainstalowano tam sto sześćdziesiąt tysięcy systemów fotowoltaicznych. To jest ogromny rynek pracy: dziesięć miliardów obrotu w branży, sześćdziesiąt tysięcy ludzi zatrudnionych i dwa procent energii elektrycznej wytwarzanej w całym kraju.

Ta technologia jest nowa?

Doktor Stanisław Pietruszko: - Nie jest taka nowa, ponieważ sam efekt fotowoltaiczny został odkryty w 1839 roku przez Aleksandra Edmunda Becquerela, natomiast po raz pierwszy ogniwo słoneczne pokazano w 1954 i służyło ono do zasilania satelity amerykańskiego Vanguard 1 w 1958. Prawdziwy rozwój fotowoltaiki rozpoczął się dopiero po drugim kryzysie naftowym w latach siedemdziesiątych, kiedy świat zorientował się, że jednak nie może być uzależniony tak bardzo od ropy naftowej.

Czerpiemy zatem energię ze słońca nie tylko do podgrzewania wody, ale również do produkcji energii. Czy to ma w związku z tym szanse zafunkcjonowania w naszych prywatnych domach?

Doktor Stanisław Pietruszko: - Jak najbardziej. Zobaczmy, co się dzieje w Niemczech. Tam na ogromną skalę systemy fotowoltaiczne są instalowane. W tym roku będą mieli prawie dziewiętnaście gigawatów mocy zainstalowanej. Dla porównania powiem, że cała moc polskich elektrowni jest na poziomie trzydziestu gigawatów. To mówi samo za siebie. Co do nasłonecznienia, to duża część Polski pokrywa się z nasłonecznieniem w Niemczech środkowych i północnych, a południowa Polska z niżej położoną częścią Niemiec. Oczywiście, Bawaria ma jeszcze lepsze.

Co zatem jest potrzebne, żeby fotowoltaika zyskała należne jej miejsce?

Doktor Stanisław Pietruszko: - Trzeba zapewnić jej odpowiedni mechanizm wsparcia, czyli tak zwane taryfy stałe, co odznacza, że kiedy system produkuje prąd elektryczny, jest on oddawany do sieci i zakład energetyczny musi odkupić tę zieloną energię i zapłacić premię większą niż za prąd pobierany z sieci. Dzięki temu ludzie instalują systemy fotowoltaiczne i zwraca im się to po siedmiu-ośmiu latach użytkowania.

24-11-2010 06:24 3'23

Czytaj także

Słoneczna energia dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2008 16:01
Centrum Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej na Pikniku Naukowym będzie promowało Słońce jako alternatywne źródło energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolektory słoneczne

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 16:30
Kolektory słoneczne cieszą się za granicą dużą popularnością, jako ekologiczne źródło energii. Choć kolektor tani nie jest, to jego zakup zwraca się w bardzo krótkim czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekomoda na kolektory słoneczne

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 06:30
Kolektory słoneczne - coraz bardziej popularne... Spośród sprzedanych w ubiegłym roku stu czterdziestu czterech tysięcy metrów kwadratowych solarów prawie połowa trafiła do mieszkańców Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Tam też zlokalizowana jest większość polskich producentów oraz centralnych przedstawicielstw zachodnich firm dostarczających ten sprzęt. Czy to oznacza, że w Polsce nastał czas na intensywniejsze wykorzystywanie energii słonecznej? Alicja Dusza:
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia odnawialna

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 06:23
W jaki sposób wykorzystuje się energię wiatru, wody i słońca w Niemczech, Czechach i Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia słoneczna z wnętrza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 14:00
Jesienią zaczyna nam brakować światła i energii z niego płynącej. Jak je zastąpić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie odnawialnych źródeł energii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 06:24
W Polsce liczba inwestycji, sposobów uzyskania oraz zastosowania ciepła i prądu wyprodukowanych z odnawialnych źródeł energii stale rośnie. Ich rozwojowi oraz systemom wsparcia poświęcony jest tegoroczny Salon Czystej Energii w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia słoneczna

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 06:24
Wprawdzie Polska zajmuje dopiero 35 miejsce w wykorzystaniu energii słonecznej na świecie, ale perspektywy rozwoju tej gałęzi energetyki są ogromne. Inwestorzy mają do dyspozycji coraz więcej mechanizmów wsparcia: dotacji i kredytów.
rozwiń zwiń