X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energetyka rozproszona

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 06:23
Energetyka rozproszona polega na budowaniu małych jednostek wytwórczych na terenie całego kraju. Może być szansą rozwoju dla inteligentnych systemów energetycznych, alternatywą dla dużych elektrowni i okazją do wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Audio

Przełom w energetyce. Rewolucja technologiczna, podobna do związanej z Internetem czy telefonami komórkowymi, teraz będzie dotyczyć produkcji i przesyłu energii. Powstanie inteligentny system oparty między innymi na odnawialnych źródłach. Agnieszka Jas:

Wiatr, słońce, biomasa, biogaz to źródła energii, które mogą być wykorzystywane nie tylko w ogromnych instalacjach, ale również w mniejszych: osiedlowych albo przydomowych. Energetyka rozproszona to szansa rozwoju dla inteligentnych systemów energetycznych – uważa Profesor Dorota Chwieduk z Politechniki Warszawskiej.

Profesor Dorota Chwieduk: - O wiele łatwiejsze w przypadku źródeł rozproszonych jest odpowiednie zaplanowanie wykorzystania ich i dostosowanie sieci w taki sposób, żeby rzeczywiście były one inteligentne. Chodzi o to, by było wiadomo w zależności od potrzeb różnych odbiorców i możliwości systemu, które źródła są eksploatowane i jak.

To ułatwi zastępowanie źródeł odnawialnych innymi – dodaje Profesor Krzysztof Żmijewski ze Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji.

Profesor Krzysztof Żmijewski: - Niestety, odnawialne źródła, a przynajmniej ich część, są dość kapryśne. Jeżeli wieje wiatr, to wiatraki produkują energię. Jeśli nie wieje, to nie produkują. Kiedy wieje zbyt mocno, też bywają kłopoty. Należy elastycznie reagować, żeby sobie z tym poradzić. Możemy to robić tylko wtedy, gdy posiadamy inteligentny system.

Dzięki inteligentnym sieciom będzie można uzupełniać brakującą energię, wykorzystując inne źródła - wyjaśnia Profesor Dorota Chwieduk.

Profesor Dorota Chwieduk: - Oczywiście, jeżeli mamy lokalną osiedlową kotłownię, ale w nowoczesnym znaczeniu tego słowa, czyli wykorzystującą: biomasę, biogaz, energię z kolektorów słonecznych. Wtedy zaspokaja ona potrzeby odbiorców na miejscu.

Jednak zdaniem Adama Rajewskiego z Politechniki Warszawskiej nasz system energetyczny nie jest w stanie szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe. Z tego powodu powinniśmy mieć do dyspozycji również inne źródła, na przykład gaz.

Adam Rajewski: - Przede wszystkim będą to paliwa gazowe w polskich realiach, czyli gaz ziemny i technologie oparte na działaniu silników gazowych i tłokowych o bardzo dużej mocy albo turbiny gazowe. W tym przypadku system będzie musiał szybko reagować na zmieniającą się sytuację, toteż konieczne są inteligentne systemy sterowania sieciami.

Będą przydatne zwłaszcza za kilka lat, kiedy zwiększy się ilość energii otrzymywanej ze źródeł odnawialnych – zauważa Profesor Krzysztof Żmijewski.

Profesor Krzysztof Żmijewski: - Damy sobie radę z tysiącem megawatów wiatrowych, ponieważ obecnie tyle mamy. Zawieje, jest prąd. Nie zawieje, nie ma go. Jeżeli natomiast megawatów będzie osiem tysięcy, a w perspektywie dwudziestu lat piętnaście tysięcy, to już nie pozostanie bez znaczenie czy zawieje, czy nie. Uruchomić bądź zatrzymać piętnaście tysięcy megawatów oznacza zrobić to samo z taką ilością energii z innego źródła. Trzeba reagować szybko, skutecznie i sprawnie. Do tego są potrzebne inteligentne systemy.

Każdy odbiorca energii będzie miał w domu inteligentny licznik. Odczyta z niego, ile jej sprzedał, jeżeli posiada własną instalację, a ile kupił.

27-12-2010 06:23 3'22

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energetyka wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 06:24
Łatwiej zbudować wiatrak niż podłączyć się do sieci - mówią eksperci i inwestorzy. Opracowanie przygotowane na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zakłada, że wiatr może dostarczyć w 2020 r. aż 24 procent energii elektrycznej w kraju i niemal dwie trzecie energii z odnawialnych źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stać nas na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 10:59
Mamy ludzi, którzy są w stanie opracowywać nowoczesne technologie, ale państwo powinno im w tym pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia odnawialna

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 06:23
Wykorzystywanie węgla i gazu ziemnego do produkcji ciepła to technologia przeszłości. Obecnie modne, bezpieczne dla człowieka i ekologiczne jest sięganie do źródeł energii odnawialnej. Wiatr, słońce i biomasa to surowce do produkcji energii przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowa Platforma Technologiczna Energetyki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 06:22
Polska energetyka jest otwarta na nowe projekty. W celu wsparcia inwestorów powołano Krajową Platformę Technologiczną Energetyki. Jej celem jest zarówno zwiększenie ilości wprowadzanych innowacji, jak również pozyskanie dotacji na ich realizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyczne zasoby przyrody

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 06:24
Wspomnienie katastrofy w Czarnobylu i przyzwyczajenie do korzystania z nieodnawialnych źródeł energii to przyczyny niechęci Polaków do budowania elektrowni atomowych, wiatrowych czy wodnych. Na szczęście, z roku na rok stajemy się im coraz bardziej przychylni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mix energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 06:23
Ponad dziewięćdziesiąt procent energii w Polsce wytwarzane jest z węgla. Nie możemy zrezygnować z tego surowca, lecz musimy wprowadzić różnorodność paliwową w oparciu o gaz lub energię atomową oraz nauczyć się odpowiednio przechwytywać i składować CO2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne sieci energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 06:24
Wprowadzenie inteligentnych sieci energetycznych zmniejszy zużycie prądu o 10%. O dofinansowanie na takie projekty będą mogły się starać przedsiębiorstwa, władze miast, gmin i dzielnic. Za te pieniądze będzie można zamontować w domach inteligentne liczniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie w energetyce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 06:26
Naukowcy nieustannie pracują nad zastąpieniem tradycyjnych źródeł energii niekonwencjonalnymi. Wzrost cen prądu, wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych przyspiesza rozwój nowych technologii. Możliwe, że już za 10 lat będziemy produkować ciepło z alg morskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2010: rok upowszechniania technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:00
Rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka, a ty sam zakupiłeś pierwszy telefon z ekranem dotykowym. Poznaj 7 najważniejszych wydarzeń technologicznych!
rozwiń zwiń