X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gaz łupkowy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 06:24
Czy Polska ma szansę stać się światowym potentatem w wydobyciu gazu łupkowego? Czas pokaże. W kwietniu na Pomorzu Państwowy Instytut Geologiczny rozpocznie odwierty, dzięki którym oszacuje, ile tego gazu jest w Polsce i czy opłaci się jego wydobycie.
Audio

Czy Polska gazem łupkowym stoi? Tego jeszcze nie wiadomo. Jednakże wszystko wskazuje na to, że już w kwietniu poznamy pierwsze szacunki dotyczące tego, jak duże zasoby gazu łupkowego posiadamy. Dzięki temu uda się też ocenić, czy wydobycie gazu będzie się rzeczywiście opłacało. Alicja Dusza:

Na razie szacowanie, ile w Polsce jest gazu łupkowego to jak wróżenie z fusów – tłumaczy dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

Jerzy Nawrocki: - Nie będę ryzykował żadnych szacunków, ponieważ te, które się pojawiły, powstały w oparciu o fakt, że skały istnieją, mają określoną miąszość i to wszystko.

To zdecydowanie za mało. Gaz łupkowy to gaz ziemny ukryty bardzo głęboko w trudno dostępnych warstwach geologicznych. O fakcie, że tam jest, wiedziano już od ponad stu lat, jednak do końca dwudziestego wieku nie udało się znaleźć wydajnego i ekonomicznie opłacalnego sposobu wydobycia.

Profesor Stanisław Nagy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: - Wytworzył się on w wyniku procesów geologicznych, lecz nie był w stanie migrować do skał o dużej przepuszczalności, więc w nich pozostał.

Z tego powodu tak trudno go wydobywać. Teraz Instytut Geologiczny dzięki pomocy amerykańskiej służby geologicznej oszacuje, ile tego gazu jest w Polsce i czy opłaci się jego wydobycie. Pierwsze szacunki będą dotyczyły Pomorza, a poznamy je w kwietniu – tłumaczy Jerzy Nawrocki.

Jerzy Nawrocki: - Myślę, że już do końca roku dla pozostałych obszarów pasa łupkowego będziemy mieć również szacunki zasobów gazu łupkowego.

Czy w Polsce naprawdę może go być tak dużo? Możemy stać się swoistym Eldorado?

Jerzy Nawrocki: - Prorokiem nie da się być w tej sprawie do końca. Wielkość zasobów to jedna, ale wcale nie najważniejsza, kwestia. Jeżeli o nią chodzi, to jestem spokojny. W pewnym zakresie, one będą zawsze. Ważniejszą sprawą jest, na ile są wydobywalne ekonomicznie.

Może się okazać, że w tej chwili sama procedura wydobywcza będzie droższa niż realne zyski. Z tej przyczyny Profesor Tomasz Szmuc z Akademii Górniczo-Hutniczej ostrzega przed hurraoptymizmem.

Profesor Tomasz Szmuc: - Wydaje mi się, że jest to rzeczywiście duża szansa, natomiast czy ktoś będzie optymistą, czy nie, to zależy od niego. Zawsze podkreślam, że najlepiej poczekać na pierwsze doświadczenia. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało, kiedy wywiercimy otwory, oszacujemy, ile gazu uda się wydobyć, jak efektywna okaże się ta technologia.

Gaz łupkowy może być dla Polski dużą szansą. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzenie realnych zasobów.

Jerzy Nawrocki: - Niezależność energetyczna to jedna kwestia. Druga przedstawia się następująco: jeżeli wykształcimy specjalistów w naszym kraju, a takich brakuje na dzień dzisiejszy, z pewnością powstaną nowe miejsca pracy. Utworzy się w zasadzie cała infrastruktura, która wymagać będzie obsługi, czyli mechanizm samonapędzający się ekonomicznie niejako przy okazji wydobywania gazu łupkowego.

Jednak jego eksploatacja jest droga i skomplikowana. Wymaga też stworzenia odpowiedniego zaplecza. Jeżeli więc chcemy liczyć na paliwo z tego źródła, to nie wcześniej niż przed 2020 rokiem.

29-12-2010 06:24 3'17

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazprom też chce wydobywać gaz z łupków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 10:08
Gazprom bada możliwości zakupu spółki zajmującej się eksploatacją gazu łupkowego w USA - poinformował wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że jeśli okaże się, iż może to przynieść zyski, to firma w to zainwestuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto kolejne polskie złoża łupków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 00:03
To nie pobożne życzenie naukowców i miraże tworzone przez koncerny wydobywcze - wieszczy "Dziennik Gazeta Prawna". Właśnie odkryto kolejne złoża gazu łupkowego, tym razem na Lubelszczyźnie. Kompletne wyniki poszukiwań będą znane w październiku, zaś próbne odwierty odbędą się w przyszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie nauczą nas, jak zarobić na łupkach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 11:54
Polska będzie się wzorować na Stanach Zjednoczonych przy opracowaniu prawa regulującego wydobycie gazu łupkowego. Podczas dorocznego spotkania polsko-amerykańskiej komisji gospodarczej w Waszyngtonie wiceminister gospodarki Marcin Korolec wystąpi do Amerykanów o pomoc w tej sprawie - ustalił „Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze odwierty w poszukiwaniu gazu z łupków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 09:13
W tym tygodniu w Łebieniu pod Lęborkiem rozpoczynają sie pierwsze odwierty w poszukiwaniu gazu z łupków. Według różnych analiz w Polsce jest od 1,5 bln do nawet 5 bln m sześciennych gazu łupkowego. Roczne zapotrzebowanie kraju na gaz wynosi ok. 14 mld m sześciennych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bułgaria kolejnym królestwem gazu łupkowego?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 14:00
Premier Bułgarii Bojko Borysow rozmawiał we wtorek z wiceprezesem amerykańskiego koncernu Chevron Ianem MacDonaldem o perspektywach wydobycia gazu łupkowego w Bułgarii - poinformowało radio publiczne w Sofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mnóstwo gazu w Polsce, ale trudno coś przewidywać"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 04:30
Nie wiadomo jeszcze ile gazu łupkowego w Polsce będzie się nadawało do wydobycia - przypominają organizatorzy konferencji w w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz łupkowy: PGNiG czeka na partnera

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 12:28
PGNiG ma podpisać jesienią umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WikiLeaks: Gazprom, stary resort od gazu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 08:00
Amerykańscy dyplomaci uważali, że rosyjski Gazprom jest chaotyczny i skorumpowany.
rozwiń zwiń