X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energia z tworzyw sztucznych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 06:23
Tworzywa sztuczne to ropa naftowa w postaci stałej. Nikt nie wyrzuca ani jej, ani gazu ziemnego, ani oleju napędowego czy opałowego na wysypisko. Dlaczego więc pozbywamy się tworzyw sztucznych posiadających bardzo wysoką wartość energetyczną?
Audio

Butelki plastikowe, torby foliowe i inne opakowania z tworzyw sztucznych zamiast być wyrzucane na wysypiska, mogą służyć do wytwarzania energii. Stanowią one aż piętnaście procent wszystkich odpadów i są tak kaloryczne jak węgiel. Dlatego eksperci uważają, że marnujemy cenny surowiec. Nadal nie mamy w Polsce zakładów, gdzie można spalać tworzywa sztuczne i produkować z nich energię. Agnieszka Jas:

Wyrzucanie tworzyw sztucznych na wysypiska to marnowanie energii. Wartość energetyczna takich odpadów jest prawie taka sama jak gazu ziemnego i ropy naftowej.

Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope: - Czasami mówi się, że tworzywa sztuczne to ropa naftowa w postaci stałej. Nikt nie wyrzuca ani jej, ani oleju napędowego czy opałowego na wysypisko. Tak samo nie należy pozbywać się tworzyw sztucznych posiadających bardzo wysoką wartość energetyczną.

Produkując z nich energię, moglibyśmy oszczędzać zasoby naturalne – uważa Anna Szałkowska z firmy zajmującej się opracowaniem strategii spalania odpadów.

Anna Szałkowska: - Musimy pamiętać o tym, że potrzeby energetyczne społeczeństwa zaspokajane są poprzez spalanie surowców, zasobów naturalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa. Ponad dziewięćdziesiąt procent z niej zużywa się na potrzeby pozyskiwania energii. Połowę przeznacza się na ogrzewanie i produkcję energii elektrycznej, a drugą połowę na spalanie bezpośrednie w paliwach, czyli potrzeby transportowe. Energia odzyskiwana z odpadów to oszczędzanie zasobów naturalnych, gdyż wtedy zużywamy ich znacznie mniej w spalaniu bezpośrednim.

Na razie do produkcji energii wykorzystuje się jedenaście procent odpadów z tworzyw sztucznych. Nie dzieje się to w spalarniach, ponieważ w Polsce mamy tylko jeden taki zakład w Warszawie. Energię z tworzyw uzyskujemy głównie poprzez spalanie paliw alternatywnych – dodaje Kazimierz Borkowski.

Kazimierz Borkowski: - Są to produkty uzyskiwane z odpadów, których różnego rodzaju frakcje materiałowe: komunalne, papieru, zielone i wysokoenergetyczne, jak tworzywa, są mieszane, przygotowywane w specjalnej formie, żeby dało się je spalić w instalacjach przemysłowych.

Obecnie energię z tworzyw sztucznych wykorzystuje się jedynie w cementowniach. Zdaniem Profesora Jacka Kilińskiego z Politechniki Warszawskiej marnują się zasoby możliwe do wykorzystania na szerszą skalę.

Profesor Jacek Kiliński: - Ogrzewanie wody, ciepłownia, może taka jak Hundertwasser w Wiedniu, piękna górująca nad miastem bez żadnych gazów odrzutowych. Można rozważać przerób tych odpadów tworzyw, poddawanie działaniom wysokiej temperatury i w wyniku ich rozpadu technicznego otrzymuje się oleje stosowane jako oleje opałowe.

W najbliższych latach w Polsce ma powstać dziewięć spalarni. Będą one mogły wyprodukować rocznie tyle energii, ile uzyskuje się z takiej ilości węgla, jaka wydobywana jest z małej kopalni.

10-01-2011 06:23 3'12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gospodarka odpadami w Parczewie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 06:24
Mieszkańcy gminy Parczew w województwie lubelskim, którzy do końca marca nie podpiszą umów z Zakładem Usług Komunalnych, zapłacą za odbiór śmieci dwa razy wyższe stawki niż ci, którzy takie umowy zawarli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa odpadowa

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 06:24
Kto ma być właścicielem odpadów? Gminy czy firmy wywożące śmieci? Na ten temat toczy się spór. Przygotowano założenia do ustawy, aby to samorządy decydowały o tym co stanie się z odpadami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka odpadami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 16:51
O 15% musimy zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i zwiększyć limit odzysku do 25%...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:50
Decyzje, czy spalarnia czy zakład mechaniczno-biologiczny, a może jeszcze coś innego, powinny zapaść w połowie czerwca...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cenne śmieci

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 18:12
Czy na odpadach i śmieciach można zrobić złoty interes?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie odpadów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 16:30
Bransoletka ze starej podkoszulki, kolczyki z babcinej koronki, szafka z zepsutego telewizora - to tak zwane reużywanie. Coraz częściej zamiast wyrzucać coś na śmietnik wykorzystujemy to ponownie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lesznie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 06:30
W jedności siła. Z takiego założenia kilka lat temu wyszli leszczyńscy samorządowcy i postanowili, że wspólnie wybudują nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów. Jego budowa rozpoczęła się dwa i pół roku temu, kosztowała ponad sto dwadzieścia milionów złotych, blisko sześćdziesiąt procent z tej kwoty to unijne fundusze. W przedsięwzięciu wzięło udział Leszno i osiemnaście okolicznych gmin. Zakład został już oddany do użytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne bomby

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 16:30
Wyciek siarkowodoru w Wałbrzychu, pojemniki z rakietowym paliwem w powiecie trzebiatowskim, czy składowisko odpadów niebezpiecznych w Tarnowskich Górach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie odpady paliwem przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 06:24
We Włocławku już dzisiaj komunalne odpady ogrzewają, produkują prąd, a wkrótce właśnie one będą napędzać silniki samochodów. A wszystko za sprawą biogazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paliwa z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 06:24
Zamiast do dziury w ziemi czy na wysypisko, trafiają do cementowni, gdzie są selekcjonowane i spalane. Produktem końcowym jest wartościowe paliwo alternatywne zastępujące drogie w obróbce węgiel i gaz ziemny. Zapotrzebowanie na popularne śmieci wciąż rośnie.
rozwiń zwiń