Ograniczanie strat w sieciach energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 06:24
Sieci wysokiego napięcia prądu stałego są przyszłością przesyłu energii. To rozwiązanie otwarte na jej odnawialne źródła, lecz kosztowne i rzadko stosowane. W Polsce mamy obecnie jedną taką linię. To podmorski kabel łączący nasz kraj ze Szwecją.
Audio

Część energii elektrycznej przesyłanej liniami wysokiego napięcia jest tracona. Są jednak technologie pozwalające te straty ograniczyć. Okazuje się, że sprzyjają one również wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Niestety, obecnie jeszcze nie wszędzie można takie technologie zastosować z powodu wysokich kosztów przekształcania prądu stałego. Grzegorz Krakowski:

O tym, że w naszych gniadkach płynie prąd zmienny, zadecydowała technologia z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Podstawowym sposobem na ograniczenie strat przesyłowych jest podniesienie napięcia. W przypadku prądu zmiennego wykorzystuje się w tym celu łatwe w produkcji transformatory. Jednak gdy w grę wchodzą bardzo duże odległości, strat nie da się uniknąć. Dzisiaj w takich sytuacjach do łask zaczyna wracać prąd stały.

Doktor Krzysztof Siodła z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej: - Po pierwsze, pomniejsze są straty wynikające z przesyłu energii elektrycznej przy pomocy napięcia prądu stałego niż przemiennego. Po drugie, jest lżejsza i mniejsza konstrukcja słupów i przewodów.

Tu jednak problem to zmiana napięcia. W przypadku prądu stałego nie jest ona łatwa.

Doktor Krzysztof Siodła: - Na terenie Europy rozwiajają się linie, lecz przede wszystkim kablowe. Raczej nie ma projektu napowietrznych. Są one opłacalne dopiero przy przekroczeniu długości około pięciuset kilometrów. Na początku trzeba zrobić stację prostownikową, na końcu falownikową, co podraża mocno koszty inwestycji.

Rozwój technologii sprawia, że sieci wysokiego napięcia prądu stałego zdają się być przyszłością przesyłu energii. Dodatkowo, to rozwiązanie bardziej otwarte na odnawialne źródła energii.

Profesor Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej: - Takich projektów powstaje dużo. Niektóre są ciekawe, więc zostają zrealizowane w Ameryce Południowej. Z wielkich hydroelektrowni do miast brazylijskich to chyba największa znana mi inwestycja stałoprądowa. Często pomysły dotyczą zastawienia Sahary bateriami słonecznymi, a następnie poprowadzenia energii zrównoleglonym układem kabli prądu stałego do Europy i tam rozprowadzenia tej astronomicznej mocy.

Nad tym, aby opłacalna była budowa coraz krótszych sieci przesyłowych prądu stałego, pracują różne ośrodki na całym świecie.

Doktor Krzysztof Siodła: - W Polsce my jako Politechika Poznańska przymierzaliśmy się do tych zadań. Było to dawno temu, w połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy mówiono o linii napowietrznej z Rosji do Niemiec. Jednak zarzucono ten pomysł. Obecnie, gdyby się coś w tej dziedzienie u nas działo, to raczej zajmą się tym silne firmy mające opanowaną technologię, zapewniające rozwiązania pod klucz z odpowiednią niezawodnością i długą gwarancją.

W polskim systemie energetycznym mamy obecnie jedną linię wysokiego napięcia prądu stałego. To podmorski kabel łączący nasz kraj ze Szwecją.

13-01-2011 06:24 3'11

Czytaj także

Prąd z liścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 10:37
Prąd ze sztucznego liścia może zostać wykorzystany do ogrzania domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa polityka energetyczna Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 14:03
Gabinet zmienił politykę energetyczną Polski, by zezwolić w niej na połącznie PGE z Energą, czemu sprzeciwia się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje w energetykę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 06:23
Złoża węgla wystarczą Polsce tylko do 2030 roku. Czy receptą na stałe dostawy prądu okażą się inwestycje w odnawialne źródła energii i elektrownie jądrowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowa Platforma Technologiczna Energetyki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 06:22
Polska energetyka jest otwarta na nowe projekty. W celu wsparcia inwestorów powołano Krajową Platformę Technologiczną Energetyki. Jej celem jest zarówno zwiększenie ilości wprowadzanych innowacji, jak również pozyskanie dotacji na ich realizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mix energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 06:23
Ponad dziewięćdziesiąt procent energii w Polsce wytwarzane jest z węgla. Nie możemy zrezygnować z tego surowca, lecz musimy wprowadzić różnorodność paliwową w oparciu o gaz lub energię atomową oraz nauczyć się odpowiednio przechwytywać i składować CO2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prąd: atomowy, odległy i drogi, ale własny

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 11:37
Co się bardziej opłaca - tańszy i szybciej dostępny prąd z elektrowni atomowej w Kaliningradzie lub na Litwie, czy czekanie na droższą energię z polskiego projektu. Eksperci uważają, że własne jest lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne sieci energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 06:24
Wprowadzenie inteligentnych sieci energetycznych zmniejszy zużycie prądu o 10%. O dofinansowanie na takie projekty będą mogły się starać przedsiębiorstwa, władze miast, gmin i dzielnic. Za te pieniądze będzie można zamontować w domach inteligentne liczniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka rozproszona

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 06:23
Energetyka rozproszona polega na budowaniu małych jednostek wytwórczych na terenie całego kraju. Może być szansą rozwoju dla inteligentnych systemów energetycznych, alternatywą dla dużych elektrowni i okazją do wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:30
Oszczędne gospodarowanie prądem jest wyzwaniem, szczególnie dla dużych firm. Są różne, często proste, rozwiązania pozwalające redukować wydatki. To: oszczędne serwerownie, właściwe systemy klimatyzacji, rozważne zarządzanie oświetleniem i odgrzewaniem.
rozwiń zwiń