X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energooszczędne budynki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 06:24
Według dyrektyw UE od 2021 roku wszystkie nowe budynki będą budowane w technologii energooszczędnej. Ich koszt zwiększy się zaledwie o kilka procent, ale właśnie te kilka procent będzie mieć decydujące znaczenie. Zwłaszcza w przypadku prywatnych domów.
Audio

Nawet o trzydzieści procent mogą się zmniejszyć emisje dwutlenku węgla dzięki energooszczędnym rozwiązaniom w budynkach. Unia Europejska chce, aby za kilka lat budynki były prawie zeroemisyjne. Już teraz biurowce i przedsiębiorstwa stosujące energooszczędne rozwiązania mogą się starać o międzynarodowy ekologiczny certyfikat. Agnieszka Jas:

Jedyny w Polsce budynek posiadający certyfikat energooszczędności to centrum biurowo-produkcyjne w Rzeszowie.

Agnes Vorbrodt-Schurma, ekspertka od przyznawania certyfikatów: - Zaczęliśmy od energooszczędnej fasady i całej zewnętrznej powłoki budynków. Są dobre przeszklenia, odpowiednie ściany, idealnie zaizolowany dach. Mamy czujniki obecności i światła dziennego. Budynek nastawiony jest na tak zwany time clock, czyli o pewnej godzinie wyłącza się oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz.

Od 2021 roku wszystkie nowe budynki mają być budowane w technologii energooszczędnej. Już za siedem lat wymóg będzie dotyczył obiektów użyteczności publicznej. Tego wymaga od nas Unia Europejska. Z biurami będzie łatwiej, ponieważ mamy kilka ekologicznych biurowców – zaznacza Barbara Jackowska z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Barbara Jackowska: - To oszczędność energii o czterdzieści sześć procent w stosunku do tradycyjnego biura. Kładziemy nacisk na podwójne wykorzystanie wody, tak zwanej grey water, która używana jest najpierw do mycia, a później do spłukiwania toalet. Jeżeli chodzi o oświetlenie budynków, to staramy się, żeby było kierowane na stanowiska pracy, a nie gdzieś wokół nich, żeby nie marnować energii.

Koszt wybudowania energooszczędnego budynku jest większy o zaledwie kilka procent od tradycyjnego, zapewniają eksperci. Jednak właśnie te kilka procent ma zwykle decydujące znaczenie w przypadku prywatnych domów. Tym bardziej że nie można liczyć na żadne dofinansowania. Wsparcie dotyczy tylko montażu kolektorów słonecznych.

Andrzej Kraszewski, minister środowiska: - Istnieje w tej chwili projekt w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska umożliwiający instalację solarów indywidualnym właścicielom gospodarstw. Mogą otrzymać dopłatę około czterdziestu procent w formie dotacji. To obecnie dość popularny sposób oszczędzania energii, osiągania efektywności energetycznej. Zamierzamy również otworzyć linie, pozwalające na otrzymywanie dopłat na termomodernizację budynków indywidualnych.

Standardy budownictwa są w Polsce dużo gorsze niż w innych krajach europejskich. Trudno więc będzie nam zrealizować unijną dyrektywę – dodaje doktor Ludomir Duda z Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Doktor Ludomir Duda: - Żeby ujrzeć dystans dzielący nas od wymogów unijnych, trzeba zaznaczyć, iż dopuszczalne jest budowanie budynków jednorodzinnych, których standard energetyczny to ponad sto pięćdziesiąt kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok, jeżeli mówimy o energii do ogrzewania. Popularny standard budownictwa pasywnego, lecz jeszcze nie blisko zeroenergetycznego, to piętnaście kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok. Unia oczekuje, że ten standard będzie ostrzejszy niż w budownictwie pasywnym, rzędu pięciu-dziesięciu kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok.

Unia Europejska zaostrza normy dotyczące budynków, ponieważ sektor budownictwa zużywa około czterdziestu procent energii. W przeciwieństwie do przemysłu energochłonność tego sektora stale rośnie.

24-01-2011 06:24 03'30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolektory słoneczne

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2010 06:22
Oszczędność energii, mniejsze rachunki i mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery to plusy kolektorów słonecznych. Minus to cena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych także dla zwykłego Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 16:00
Choć Polska nie ma takiego nasłonecznienia jak kraje południowe, to inwestycje w energię słoneczną zyskują coraz większe grono zwolenników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekodom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 06:22
Około siedemset-tysiąc złotych miesięcznie... Taką kwotę statystyczna polska rodzina, która mieszka w domku jednorodzinnym, co miesiąc wydaje na ogrzewanie pomieszczeń i wody. Wystarczy jednak montaż kilku urządzeń, żeby takie rachunki znacznie obniżyć. W miniony weekend w Polkowicach podczas Drugiego Forum Ekoenergetycznego każdy mógł się dowiedzieć, jak wygląda współczesny ekodom i jak płacić mniej za ciepło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natura wkracza do biura!

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 16:30
Okazuje się, że o środowisko można dbać także z wnętrza szklanego biurowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne sieci energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 06:24
Wprowadzenie inteligentnych sieci energetycznych zmniejszy zużycie prądu o 10%. O dofinansowanie na takie projekty będą mogły się starać przedsiębiorstwa, władze miast, gmin i dzielnic. Za te pieniądze będzie można zamontować w domach inteligentne liczniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audyt energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 06:24
Zainteresowanie Polaków audytami energetycznymi wciąż rośnie. Największe jest wśród wspólnot mieszkaniowych, najmniejsze wśród osób prywatnych. Niebagatelną rolę odgrywa sposób finansowania, czyli możliwość uzyskania premii termomodernizacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budynki pasywne

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 06:24
Ogrzanie budynku przy wykorzystaniu 1/7 dotychczas zużywanej energii? Owszem. Jednak zanim właściciel odczuje oszczędności, musi postawić dom doskonale ocieplony, z instalacjami pobierającymi prąd z odnawialnych źródeł i o 25% droższy od tradycyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla energożerców

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 06:23
Najwięksi energożercy w Polsce to huty, cementownie i kopalnie. W celu wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań wkrótce otrzymają dofinansowanie w ramach programu "Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach". To zwiększy ich konkurencyjność w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczny hostel

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 06:23
Jarzeniówki świecące ciepłym światłem, perlatory w łazienkach, ogrzewanie gazowe z pieca, kaloryfery z termostatami, sufit i drzwi wykończone elementami ulicznego bannera, sprzęty użytku domowego wyposażone w oszczędzacze. A wszystko to w jednym domu.
rozwiń zwiń