X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energia z odpadów po szwedzku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 06:23
Podstawą szwedzkiego systemu jest segregacja śmieci. Po oddzieleniu tego, co może zostać poddane recyklingowi, pozostałe odpady komunalne są spalane bądź przetwarzane na biogaz. W efekcie statystyczny Szwed wytwarza ich zaledwie pół tony rocznie.
Audio
Zwiększa się segregacja śmieci.
Zwiększa się segregacja śmieci.Foto: sxc.hu

Odpady. Dla jednych poważny problem, dla innych dochodowy interes. W Polsce mamy do czynienia raczej z tym pierwszym - dziewięćdziesiąt dwa procent trafia bezpośrednio na wysypisko. Tymczasem na przykład w Szwecji, dociera na nie zaledwie trzy procent wszystkich śmieci. Co dzieje się z pozostałą częścią i dlaczego jest to opłacalne? Odpowiedzi szukał Grzegorz Krakowski:

Podstawą szwedzkiego systemu jest segregacja. Śmieci sortuje się w domu, gdyż tak jest najtaniej. Po oddzieleniu tego, co może zostać powtórnie przetworzone, czyli butelek, puszek, plastiku, substancji niebezpiecznych, pozostają klasyczne odpady komunalne. Z nimi postępuje się na dwa sposoby.

Gunnar Haglund, radca Ambasady Szwecji w Polsce: - W połowie gmin mamy w domach jedną torbę plastikową. Tam są rzeczy suche i mokre. Ten worek idzie bezpośrednio do spalarni i w ciągu dwóch-trzech dni jest spalany. W drugiej połowie gmin mamy dwie torebki. Jeszcze jedną papierową, do której wrzucamy resztki po jedzeniu.

Pozostałości ze szwedzkich stołów okazują się bardzo cennym surowcem. Można powiedzieć, równym pod tym względem ropie naftowej czy gazowi ziemnemu. Po przetworzeniu w biogazowi uzyskuje się z nich pełnowartościowe paliwo.

Gunnar Haglund: - To jest obecnie największy hit energetyczny w Szwecji. Obliczyliśmy, jakie są możliwości w przypadku osadów ściekowych, odpadów komunalnych, przemysłowych, z rzeźni czy gnoju. Mamy teoretyczny potencjał wielkości piętnastu terawatogodzin, ale praktyczny wynosi jedenaście terawatogodzin. To dużo.

Z wykorzystaniem takiego paliwa nie ma problemu.

Gunnar Haglund: - Mimo że brakuje u nas sieci gazowej, uszlachetniamy biogaz do jakości biometanu i używamy jako paliwa do autobusów miejskich, śmieciarek, taksówek. Są miasta, w których cały system komunikacji miejskiej napędzany jest takim biogazem. Mamy nawet pociąg regionalny na nim jeżdżący.

Z czego nie da się go wyprodukować, można spalić, lecz nie w celu pozbycia się problemu.

Gunnar Haglund: - Energetycznie dwie-trzy tony odpadów zawierają tyle energii co jedna tona węgla. Ten, kto nim pali, musi płacić. Dwa lata temu, opłata wynosiła sześćdziesiąt euro za tonę. Teraz jest to nieco więcej. Jeżeli wyrzucam śmieci na wysypisko, to ono tę kwotę dostaje. Jeśli zostawiam w spalarni, to ona ją otrzymuje. Z języka angielskiego nazywa się to gate fee, czyli opłata na bramie. Zamiast płacić sześćdziesiąt euro, dostaje się je. Różnica w cenie wynosi sto euro. W Szwecji to najmniej kosztowna energia, ciepło i prąd. Jest ona tańsza od tej z elektrowni atomowych, a nawet wodnych.

Efekty takiej gospodarki odpadami widać na wysypiskach. Rocznie statystyczny obywatel Szwecji wytwarza pół tony śmieci.

Gunnar Haglund: - Przeciętny Szwed zostawia na składowisku dwadzieścia kilogramów na rok z połowy tony. To tyle, ile bagażu można zabrać ze sobą do samolotu.

Tymczasem, jak zapewnia Gunnar Haglund, również Polska mogłaby z powodzeniem czerpać korzyści ze śmieciowego interesu. Nasz kraj posiada jedną z najlepiej rozbudowanych sieci ciepłowniczych w Europie. Znacznie ułatwia to dystrybucję wytworzonej z odpadów energii.

26-01-2011 06:23 03'23

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:23
Ma kosztować ponad 500 milionów złotych. Są już na ten cel zarezerwowane unijne pieniądze - ponad 300 milionów złotych. Projekt systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, bo tak oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie dotyczące spalarni odpadów, od roku figuruje na liście tzw. kluczowych projektów unijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne Legionowo

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 16:30
97 na 100 mieszkańców Legionowa sortuje odpady. Co sprawia, że z selektywną zbiórką jest tak dobrze? Bardzo niskie opłaty za posegregowane śmieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastik - papier - szkło

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 09:16
Polska nie spełnia europejskich norm w zakresie recyklingu oraz ograniczania ilości odpadów, za co grożą nam wielomilionowe grzywny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architekci lubią spalarnię śmieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 10:54
Aż 34 biura projektowe przeszły do drugiego etapu konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni odpadów komunalnych w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paliwa z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 06:24
Zamiast do dziury w ziemi czy na wysypisko, trafiają do cementowni, gdzie są selekcjonowane i spalane. Produktem końcowym jest wartościowe paliwo alternatywne zastępujące drogie w obróbce węgiel i gaz ziemny. Zapotrzebowanie na popularne śmieci wciąż rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biogaz z poznańskich odpadów

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 06:24
Składowisko w Suchym Lesie może być wzorem do naśladowania dla innych wysypisk. Posiada cztery agregaty prądotwórcze o mocy 1,2 MW, działa nawet podczas siarczystych mrozów, produkuje więcej energii, niż zużywa i, co najważniejsze, przetwarza śmieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biogaz w silnikach samochodowych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 06:24
Badania nad zastosowaniem biogazu jako paliwa silnikowego trwają. Specjaliści zakładają, że w przyszłości zastąpi on paliwo konwencjonalne zużywane w ogromnych ilościach przez pojazdy komunikacji miejskiej. Będzie uniwersalny, ekonomiczny i ekologiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia z tworzyw sztucznych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 06:23
Tworzywa sztuczne to ropa naftowa w postaci stałej. Nikt nie wyrzuca ani jej, ani gazu ziemnego, ani oleju napędowego czy opałowego na wysypisko. Dlaczego więc pozbywamy się tworzyw sztucznych posiadających bardzo wysoką wartość energetyczną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt bloków mieszkalnych bez ogrzewania

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 10:26
W Lublinie doszło do awarii sieci ciepłowniczej, która może potrwać do piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy podrzucają nam odpady medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 10:24
Ponad 130 pojemników wypełnionych odpadami poszpitalnymi znaleziono w lesie w okolicach Nowogródka Pomorskiego w woj. zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń