X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekologiczne Święta

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 16:52
Zakupy, ubieranie choinki, pakowanie prezentów - Boże Narodzenie to czas kiedy produkujemy najwięcej śmieci...
Audio

Fundacja Nasza Ziemia przekonuje jednak, że Święta mogą być ekologiczne. Nie trzeba zatracać świątecznej atmosfery, aby chronić środowisko. Agnieszka Jas:

Czy pani Święta będą ekologiczne?

- Choinkę mamy zawsze żywą, ponieważ mieszkam w leśniczówce i zawsze mamy żywą. Ozdoby choinkowe od lat mamy te same.
- Część kupowanych, część robionych ręcznie przez wnusię. Pieczemy pierniczki, z bibułki i papierów kolorowych robimy różne rzeczy. Bez śmieci, jak najmniej.
- Jeśli chodzi o pakowanie prezentów, to używam ciągle tych samych opakowań.

Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza ziemia: - Ekologiczne Święta to takie, które są w zgodzie z racjonalnym postępowaniem wobec środowiska, w których minimalizujemy nasz wpływ na środowisko, zużycie czegokolwiek, marnowanie czegokolwiek. Apelujemy o nie marnowanie jedzenia, o nie używanie niepotrzebnych opakowań. Około 1,5 mln ton opakowań rocznie w Polsce trafia na rynek właśnie w okresie świątecznym, kiedy jest notowane 30% obrotów w handlu. Warto zmienić swoje zwyczaje.

Katarzyna Dulińska z Fundacji Nasza ziemia: - Chyba zależy nam na tym, żeby choinka była pachnąca, więc warto by była naturalna. Co prawda zostawia trochę igliwia na podłodze, ale mamy pewność, że szybko się rozłoży i wzbogaci glebę, albo przysłuży się np. w ZOO.

Sławomir Brzózek: - Boże Narodzenie to taki wspaniały czas rodzinny, kiedy mamy unikalną możliwość, aby ze swoimi dziećmi zająć się sobą nawzajem: pieczenie pierników, które potem można wykorzystać jako ozdoby choinkowe, czy robienie ozdób z „niczego”, można wykorzystać np. stare gazety na łańcuchy, resztki słomek, kubeczki po jogurcie, folię aluminiową i już mamy dzwonki, bombki, łańcuchy, pawie oczka.

Katarzyna Dulińska: - Pytanie, czy prezent potrzebuje opakowania, może wystarczy wycięta z papieru wstążka, mogą być też zeszłoroczne torebki świąteczne. Kiedy już pakujemy w papier to nie zużywajmy 10 metrów na jeden dezodorant, tylko jak najmniej.

Sławomir Brzózek: - Kupując lampki bożonarodzeniowe warto zwrócić uwagę na dwa parametry: jakie tam są żarówki, np. ledowe są jeszcze drogie, ale energooszczędne; warto tez spojrzeć na pobór mocy, bo np. łańcuch z małymi żaróweczkami może pobierać 500-600 watów energii.

Katarzyna Dulińska: - Trzeba zacząć od siebie i dawać przykład sobą.

Możemy też zostawić samochód w garażu i na pasterkę czy w odwiedziny jechać autobusem lub tramwajem. Dla zdrowia dobrze jest się też przespacerować.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fabryka biopaliw w Goświnowicach

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 16:51
Jest to jeden z pierwszych projektów zwiększających udział energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu, finansowanych przez Bank w Europie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne opony

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 16:48
Jakby wszyscy klienci zaczęli używać opon typu energy na całym świecie, oszczędność paliwa byłaby równa 1400 tankowcom pełnym ropy naftowej...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia odnawialna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:52
Długookresowe analizy pokazują, że jeszcze w tym stuleciu odnawialne zasoby będą w zasadzie jedynymi, które zaspokoją nasze energetyczne potrzeby...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torba foliowa za 10 groszy - ekologia, czy biznes?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 08:40
Jeszcze kilka lat temu za torbę foliową w sklepie zazwyczaj nie musieliśmy płacić ani grosza.
rozwiń zwiń