Fabryka biopaliw w Goświnowicach

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 16:51
Jest to jeden z pierwszych projektów zwiększających udział energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu, finansowanych przez Bank w Europie...
Audio

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił kredytu w wysokości ponad 20 milionów euro - Fabryce Produkcji Etanolu „GOŚWINOWICE” w Głębinowie k. Nysy. Jest to jeden z pierwszych projektów zwiększających udział energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu, finansowanych przez Bank w Europie. Fabryka na Opolszczyźnie  produkuje biokomponenty do paliw z kukurydzy, a produktem ubocznym powstającym  w tym procesie jest cenna  pasza zwierzęca. Z dyrektorem Zakładu - Krzysztofem Brymorą - rozmawia Janusz Maćkowiak:

Otrzymał pan nie lada prezent – 20 milionów euro. Co pan zrobi z tymi pieniędzmi?

Krzysztof Brymora: - Przede wszystkim EBI docenił taki projekt, że jest proekologiczny, że ten dodatek do paliwa – etanol – to jest ważny aspekt polskiej gospodarki i to powinno się wspierać.

Jaki jest program rozbudowy, bo rozumiem, że to będzie rozbudowa, to będzie potężna inwestycja.

Krzysztof Brymora: - Użyjemy te pieniądze, aby zakończyć finansowanie istniejącego projektu i pewne małe dodatki do tego projektu. Jest to jedna linia produkcyjna.

Wtedy zwiększy się ilość przerabianej kukurydzy?

Krzysztof Brymora: - My mamy tutaj ustaloną wydajność – 140 milionów litrów rocznie, już mamy ponad 95% wydajności i chcemy dojść do 100%.

Widzę przed fabryką ciężarówki z różnych stron kraju.

Krzysztof Brymora: - To ciężarówki, które przywożą kukurydzę i wyjeżdżają z paszą dla rolników.

Ile zainwestowano pieniędzy w dawne elewatory, żeby stworzyć z tego fabrykę etanolu.

Krzysztof Brymora: - W granicach 400 milionów złotych do tej pory, elewatory dają nam 50 tysięcy ton pojemności, tam się przechowują kukurydzę, a jest to dla nas taki bufor na produkcję.

Ciekawy zapach unosi się w powietrzu.

Krzysztof Brymora: - To zapach fermentacji.

A o rzepaku się nie myśli? Bo problem z kukurydzą został rozwiązany, ale mamy tu znaczne połacie rzepaku.

Krzysztof Brymora: - Rzepak to jest inna technologia, rzepak się wyciska i wychodzi olej rzepakowy, później estry. To się dodaje do oleju napędowego. To inny proces, inna linia technologiczna. My mamy tylko proces destylacji etanolu.

Fundusze Europejskiego Banku Inwestycyjnego mają pomóc Polsce w osiągnięciu celu polegającego na zwiększeniu do 10 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu do 2020 roku. Łączna wysokość kredytów, jakie Bank zamierza przeznaczyć na te projekty, sięga około 12 miliardów złotych.

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak - dla elektrowni wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 16:52
Większość osób uczestniczących w niedawnym referendum w Orchowie w powiecie słupeckim opowiedziała się za budową elektrowni wiatrowej...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany klimatu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 16:54
Wbrew srogiej zimie w Europie i Ameryce Północnej, klimat w dalszym ciągu się ociepla...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone technologie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 16:53
Laureaci konkursu będą mogli liczyć na dofinansowanie projektów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz na promocje swoich rozwiązań za granicą...
rozwiń zwiń