Ekologiczny park biznesowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 16:51
Obiekt będzie pierwszym w Polsce „zielonym" zespołem biurowców, spełniającym wszystkie istotne kryteria ekologiczne...
Audio

W Warszawie powstanie ekologiczny park biznesowy. Obiekt będzie pierwszym w Polsce „zielonym" zespołem biurowców, spełniającym wszystkie istotne kryteria ekologiczne. Oprócz głównej funkcji biurowej łączyć będzie funkcje hotelowo-konferencyjne oraz handlowo-usługowe. Co ciekawe, działka na której stanie, zostanie zabudowana jedynie w 40 procentach. Resztę będzie stanowiła roślinność.
Kamil Olak dotarł do projektów tego nowatorskiego kompleksu, który zostanie wybudowany na stołecznym Rakowcu:

Leszek Chorzewski z JSK Architekci: - Kiedy projektuje się całe fragmenty miast, to o ekologii trzeba pamiętać. Nowoczesna architektura nie może zapominać o ekologii i musi szanować pewien stan tego miejsca, w którym powstaje. W większości są to budynki biurowe, które należą do najwyższej klasy A.

Zbigniew Pszczulny – projektant: - To jest zabudowa biurowa w parku, najważniejsze jest zachowanie atmosfery parku, tzn. mała intensywność zabudowy, zachowanie korytarzy przewietrzających, schowanie wszystkich miejsc parkingowych pod ziemię tak, żeby użytkownik tego kompleksu miał wrażenie, że jest w parku, otoczony przez zieleń, w której stoją budynki biurowe.

Włodzimierz Bolecki z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: - Każdy budynek coś emituje z siebie, w każdym budynku są rozmaite odpady, każdy budynek coś bierze ze środowiska i potem musi to wszystko wrócić. Chodzi m.in. o takie rzeczy jak oszczędność światła, energii, prowadzenie rozmaitych czujników, które będą samoczynnie wyłączać niepotrzebne zużywanie energii.

Leszek Chorzewski: - Nowoczesne systemy kontrolują nas jako użytkowników i reagują na zachowanie osób przebywających w budynku.

Zbigniew Pszczulny: - Bardzo proste chwyty, ale pozwalają nam obejść się bardziej odpowiedzialnie ze zużyciem energii naszej planety, a tej energii nie starczy nam na bardzo długo, bo badania mówią, że w najbliższych 30-60 latach się skończy. Teraz się musimy nad tym zastanawiać, bo te budynki będą istniały co najmniej 30-60 lat.

Leszek Chorzewski: - Nie zdarzy się np. sytuacja, w której ktoś wychodzi z firmy, zapomina zgasić światło i przez całą noc cała elewacja świeci, albo całe piętro, wszystkie biura – to jest ogromne marnotrawstwo, gospodarka wodą w takim obiekcie jest bardzo istotna, więc wszystkie nowoczesne urządzenia, np. łazienkowe, które będą dozowały wodę, łącznie ze spłuczkami, które w sposób ekologiczny wykorzystują wodę i nie dopuszczają do marnowania.

Zbigniew Pszczulny: - W Warszawie większość nowo powstałych budynków nie ma osłon przeciwsłonecznych zewnętrznych, tzn. wpuszcza się ciepło najpierw do budynku, a potem chłodzi. Można to zrobić inaczej, jeśli są osłony to nie wpuszczają ciepła do budynku. Staraliśmy się przekonać naszych inwestorów do zrobienia osłon zewnętrznych, co jest standardem w większości krajów europejskich. Przez to zużycie energii jest dużo mniejsze.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasywny budynek zużyje 80 proc. energii mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:16
Do 2012 roku w Katowicach powstanie tzw. biurowiec pasywny, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń