Gospodarka odpadami

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 16:51
Gospodarka odpadami komunalnymi – śmieciami – pozostawia dużo do życzenia...
Audio

Eksperci z Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Polski podczas dwudniowej warszawskiej konferencji zgodzili się, że Polska w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej jest najbardziej zaawansowana w procesie uporządkowania swojej gospodarki odpadami. Czego nam jeszcze brakuje do osiągnięcia poziomu np. Szwajcarii czy Danii - próbowała dowiedzieć się Dorota Świerczyńska:
 
Dr Tadeusz Pająk z AGH: - Gospodarka odpadami komunalnymi – śmieciami – pozostawia dużo do życzenia. Nasz kraj, z kilkoma innymi, nie za dobrze sobie radzi z gospodarką odpadami, nadal mamy dużo do zrobienia, aby sprostać wymaganiom prawa wspólnotowego.

Beata Kłopotek – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska: - Mamy bardzo wiele różnych odpadów: komunalne, przemysłowe i w zależności o których mówimy to sytuacja jest różna. W niektórych dziedzinach nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi np. o przetwarzanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych mamy dwie instalacje na wysokim poziomie, budowane są nowe instalacje do przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najczęstszym sposobem zagospodarowania odpadów komunalnych jest składowanie, czyli marnowanie tego, co może być w nich użyteczne.
Segregacja nie jest celem samym w sobie, po pierwsze musimy spojrzeć szerzej jaki faktycznie system chcemy wprowadzić i dopiero wtedy powiedzieć ludziom co mają segregować. Sortowanie to powinien być ten ostatni element, który wprowadzamy; wiemy co ma być, jakie instalacje i pod to sortujemy.

Co jeszcze powinno się u nas zmienić, aby było idealnie.

Dr Tadeusz Pająk: - Do ideału to nam jeszcze daleko, musimy odmienić pewną monokulturę zagospodarowania odpadów, opartą ciągle na ich składowaniu, tzn. stosujemy najbardziej prymitywną jaka istnieje w szeregu dostępnych metod zagospodarowania, polegająca na składowaniu, stanowiąc duże zagrożenie dla wód gruntowych, dla efektu cieplarnianego i pozostawiająca cały ten problem dla naszych przyszłych pokoleń.
Aby móc sprostać musimy stworzyć sieć szeregu instalacji, spalarnie odpadów, których jest ponad 400 w rozwiniętych krajach UE, przy których mieszkają ludzie.

Każdy z nas produkuje do 320 kilogramów śmieci rocznie. W Szwajcarii 80% z nich jest spalanych, w Danii 65%. Średnia spalanych odpadów komunalnych w Unii Europejskiej wynosi 20%. W tyle znów są kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj także

Ekolodzy wściekli na państwo za odstrzał wilków

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 14:57
Szwedzcy ekolodzy zapowiedzieli zaskarżenie państwa szwedzkiego za łamanie zasad ochrony przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa w ekorankingu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 16:53
Według badań najczystsze powietrze w Europie mają mieszkańcy Wilna...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone technologie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 16:53
Laureaci konkursu będą mogli liczyć na dofinansowanie projektów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz na promocje swoich rozwiązań za granicą...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielona Inicjatywa Gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 16:51
Większość firm ekologię traktowała jako sposób na zarobienie pieniędzy...
rozwiń zwiń