Warszawa w ekorankingu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 16:53
Według badań najczystsze powietrze w Europie mają mieszkańcy Wilna...
Audio

Emisja dwutlenku węgla, zużycie energii i wody, rozwiązania w transporcie - to tylko niektóre kryteria brane pod uwagę w rankingu ekologicznych miast Europy. Warszawa zajęła 16 miejsce na 30 pozycji. W czołówce znalazła się Kopenhaga, Sztokholm i Oslo. Według badań najczystsze powietrze w Europie mają mieszkańcy Wilna, a najbardziej oszczędne budynki są w Berlinie. Dlaczego Warszawa nie znalazła się na wyższej pozycji - sprawdzała Agnieszka Jas:

Jan Rączka – prezes NFOŚiGW: - Mamy większe ambicje, ale jako kraj, który dopiero zbliża się do standardów poziomu życia w UE, to jest dobre, mocne miejsce w środku stawki.

Hubert Górski z firmy, która przygotowała raport: - W jednej dziedzinie zdecydowanie przodujemy: Warszawa zajęła 5 miejsce, tak jak Oslo, w dziedzinie zarządzania ekologią. Jeśli chodzi o pozostałe kategorie, a było ich 8: emisja CO2, energia, odpady, budynki, gospodarowanie terenami zielonymi – wyglądamy nie najlepiej.

Jarosław Kochania – w-ce prezydent Warszawy: - To jest kilka obszarów, o których wiemy, że w wyniku wieloletnich zaniedbań, wymagają inwestycji. To jest kwestia odpadów, zagospodarowania terenu, transportu publicznego czy gospodarki wodnej. Ale akurat w tych obszarach prowadzimy największe w historii miasta inwestycje i jak je ukończymy to z pewnością uplasujemy się dużo wyżej w tym rankingu.

Jan Rączka: - Jestem całym sercem za bus-pasami, żeby ludzie poruszali się po mieście środkami transportu miejskiego. Tutaj nie wypadamy tak źle, ale cały czas możemy zrobić jeszcze więcej. Jeśli chodzi o gospodarkę wodną, ścieki to w przyszłym roku zostanie uruchomiona wielka oczyszczalnia ścieków Czajka, która jest największą inwestycją środowiskową w tym sektorze w Europie.

Paweł Smoleń z firmy promującej ekologiczne rozwiązania w energetyce: - To jest początek, jakby bilans otwarcia, nie analizowałbym za bardzo kto jest za nami i jak pozycjonuje się Warszawa na tym tle, a patrzyłbym na tych, którzy są przed nami jako drogowskaz co należy zrobić w przyszłości.

Hubert Górski: - Autorzy rankingu wskazują na dwa czynniki, które są niezbędne do tego, aby miasta skutecznie mogły dążyć w stronę przyjazności dla środowiska. Pierwszy czynnik to pieniądze, drugi to świadomość obywatelska. W miastach naszej części Europy z tą świadomością jest nie najlepiej.

Prof. Janusz Grzelak – psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego: - Trzeba ratować świadomość ekologiczną, ale także podpowiadać w jaki sposób można rozwiązywać problemy ekologiczne, jak sobie z nimi radzić. Używać prysznice o określonych parametrach, używamy je codziennie i ilość wody zużytej do kąpieli jest bardzo duża, a można zaoszczędzić do połowy wody, jeśli stosuje się odpowiednie urządzenia.

Hubert Górski: - Chyba jeszcze długa droga nas czeka zanim osiągniemy taką zmianę w mentalności obywateli. Cokolwiek byśmy zrobili to miasta, które obecnie są w czołówce tez pójdą do przodu, ale myślę, że jest szansa, aby dystanse się zmniejszyły.

Warszawa opracowała nowy plan zrównoważonego zużycia energii. Zakłada on zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 20%. Uruchomiono też pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki takim rozwiązaniom stolica chce doganiać inne miasta europejskie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torba foliowa za 10 groszy - ekologia, czy biznes?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 08:40
Jeszcze kilka lat temu za torbę foliową w sklepie zazwyczaj nie musieliśmy płacić ani grosza.
rozwiń zwiń